Макар че се ползва с дерогации и може да внася руски петрол по море и тръбопровод до края на 2024 г., България не може да продава получени от него нефтопродукти на купувачи в други държави-членки на ЕС или в трети страни. Можем обаче да изнасяме за Украйна някои рафинирани продукти, получени от внесения въз основа на тези дерогации петрол, включително чрез транзит през други страни от ЕС при необходимост.
Още: Самозащита: Крадец атакува турист, но жертвата се оказва истински лъв (ВИДЕО)
Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?
Тези разпоредби се съдържат в приетия вчера от Съвета на ЕС девети пакет от санкции срещу Русия, акцентира БНР.
Сред продуктите, които могат да се изнасят за Украйна, при това само до определени обеми, са газьол, леки масла и препарати, минерален терпентин, авиационен бензин за двигатели, бензин за двигатели, керосин за реактивни двигатели, друг керосин, тежки масла, нефтени масла, тежки горива. За България износът на тези продукти е разрешен и заради необходимостта от ограничаване на рисковете за околната среда и безопасността.
ОЩЕ: ЕС прие деветия пакет санкции срещу Русия и включи в него специална дерогация
Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович
Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)
От 5 февруари българските власти могат да разрешат при условия, които смятат за уместни, продажбата, доставката, трансфера и износа за Украйна на споменатите нефтопродукти. Те могат да го направят, ако преценят, че продуктите са предназначени само за употреба в Украйна или че с продажбата, доставката, трансфера или износа не се цели заобикаляне на санкциите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
В двуседмичен срок от даването на разрешение България е длъжна да уведоми другите страни- членки и Европейската комисия.