Украинските власти считат, че руската стратегия на война на изтощение вероятно ще продължи поне още няколко години, въпреки усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на тригодишните сражения, пише The Guardian. Първите директни преговори в Истанбул между Киев и Москва бяха безплодни. Въпреки планирания телефонен разговор между президента на САЩ, диктатора Владимир Путин и Володимир Зеленски, все още няма доказателства, че Москва е сериозна по отношение на мира.
Тези коментари дойдоха, след като Русия предприе най-голямата си атака с дронове от началото на войната: 273 безпилотни апарата бяха насочени главно към централната част на Киевска област, както и към Днепропетровска и Донецка области в източната част на страната.
"Руснаците не могат да ни унищожат, но ние все още не можем да освободим територията си", каза висш украински служител пред The Guardian. Той добави, че без значителна помощ от САЩ ситуацията вероятно ще се запази и дори може да се влоши: "Без САЩ е невъзможно да се промени балансът на силите. С течение на времето балансът в полза на Русия ще се запази. Ще оцелеем, но на огромна цена". Още: Песков за меморандума за договор за мир с Украйна: Лека-полека, няма краен срок (ВИДЕО)
Седмица по-рано високопоставени руски служители заявиха, че Москва няма да спира военните действия и поставиха максималистични искания в замяна на мир. Това включва и искания за пълно изтегляне на украинските войски от четири региона.
Двуличието на Кремъл
По време на кратките разговори в Истанбул, лидерът на руската делегация Владимир Медински заяви, че страната му е готова да продължи борбата: "Не искаме война, но сме готови да се борим година, две, три, колкото и време да отнеме. Воювахме с Швеция 21 години. А вие колко дълго сте готови да се биете?"
Докато някои украински представители считат, че бъдещите преговори ще осигурят повече място за маневриране, Украйна и Москва са по-разединени отвсякога по ключови фундаментални въпроси. Още: Foreign Affairs: Русия започна да губи войната в Украйна
"Има някои реални проблеми около независимостта и суверенитета, както и икономическите и отбранителните връзки със Западна Европа. Освен това, числеността на украинската армия така или иначе ще бъде ограничена поне по финансови причини. Неутралността, която Русия изисква, е въпрос на тълкуване. Украйна никога няма да се съгласи просто така да прекъсне дългогодишните си връзки със Запада", каза друг високопоставен представител на Киев.
Реалността е, че според някои украински източници, Зеленски сега е зает с "преговорна хореография". Основната му цел е да задържи вниманието на администрацията на Доналд Тръмп, която е безразлична към украинските проблеми. Зеленски се надява, че ръководителят на Белия дом най-накрая ще прозре и ще види истинските цели на Путин по отношение на военните действия.
"Зеленски сега е в много трудна ситуация. Цялата страна, която в момента страда, е зад него. Ние играем заедно, опитваме се да направим всичко възможно, защото не искаме да загубим подкрепата на Съединените щати. Не искаме да бъдем обвинявани по-късно", казва Александър Мережко, депутат от партията "Слуга на народа" - формацията, създадена от Зеленски.
Съществува и друг проблем с незабавното прекратяване на военните действия. Владимир Путин прекрасно разбира, че възобновяването на постоянните атаки срещу Украйна дори след кратка пауза е невероятно трудна задача. Много по-лесно е войната да продължи с настоящата си интензивност. Още: Евролидерите притеснени от това, което им е казал Тръмп след разговора с Путин
Според адвоката и бивш заместник-министър на отбраната на Украйна Анна Маляр една от основните трудности пред продуктивните преговори е напълно различното разбиране на този процес от Тръмп и Путин. И американският, и руският президент са силно идеологизирани, а последният е създал своя собствена историческа митология, обясняваща причините за войната.
"Путин ще продължи да се опитва да върви напред. Той има власт. Той има силата да продължи да воюва. Целта му е да завладее цялата територия на Украйна. И той се движи към тази цел", обяснява Маляр своята гледна точка за руския лидер Путин.
Относно самите преговори Маляр заяви, че Путин и Тръмп "представляват напълно различни политически култури". "Путин е бивш офицер от КГБ. Той никога няма да подаде оставка и мисли като агресор. Тръмп счита, че политиката е като бизнес преговори, които по някакъв начин ще са от полза за всяка страна. Но дори и някога да седнат на масата за преговори, те никога няма да стигнат до общо споразумение, защото Путин мисли само в една посока - военни действия, ракети и снаряди", продължава тя.
Като повечето украинци, Анна Маляр е убедена, че страната ѝ е изправена пред дългогодишни продължителни военни действия. "Ако питате за шансовете, бих казала следното: вероятността войната да продължи поне още година или две е 90%. Не на последно място, защото интензивността на боевете се увеличи, откакто Тръмп се завърна в Белия дом", каза тя. Още: Уважава жена ми повече от мен: Тръмп съвсем легна пред Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Без подкрепа Украйна няма да издържи
Опасността, както мнозина разбират, е, че в условията на продължителна, изтощителна конфронтация и със значително по-малките ѝ ресурси от Русия, Украйна е изправена пред дългосрочни рискове без засилена подкрепа от САЩ и Европа.
"Битката на изтощение е като равнина със скала в края“, продължава Анна Маляр: "Тази скала за нас е крахът на всички фронтови линии. Невъзможно е да се каже кога ще се случи това. Но трябва да се стремим към по-добро бъдеще. За да дойде това бъдеще, трябва да преосмислим военните си усилия, да станем по-ефективни на бойното поле".
За някои украинци най-добрият сценарий е прекратяване на огъня със замразяване на военния конфликт по настоящите граници. Тази уговорка обаче никога няма да реши проблема. Други твърдят, че подобен вариант би бил равносилен на руска победа и че Москва би подготвила пълномащабна офанзива в бъдеще. Трета гледна точка: дългосрочното прекратяване на огъня е от полза за Украйна, то ще ѝ позволи да изгради въоръжените си сили с мобилизирани войници, да подобри производството на боеприпаси и да гарантира укрепване по цялата линия на бойния контакт, пише още The Guardian. Още: Какво си казаха Тръмп и Зеленски: Говори украинският президент (ВИДЕО)
"Невероятно чудо е, че можем да общуваме по този начин след повече от три години война. И също така съм сигурна, че Русия може да ни помогне, ако направи нещо глупаво", заключи Анна Маляр.
Автор: Питър Бомон
Превод: Ганчо Каменарски