Съветът на Европа: Проектът за нова конституция не гарантира независимото разследване на българския главен прокурор

4801
Съветът на Европа: Проектът за нова конституция не гарантира независимото разследване на българския главен прокурор
Снимка: Pixabay

Предложените промени в Конституцията, в Наказателно-процесуалния кодекс(НПК) и решението на Конституционния съд за това, че главният прокурор не може да надзирава разследванията срещу себе си, не дават нужните гаранции за независимост на разследването. Това се казва в огласени днес препоръки на Комитета на министрите на Съвета на Европа. В тях изрично се подчертава, че нито едно от действията на българските власти от декември насам по осигуряване на евентуално независимо разследване на главния прокурор, не дават нужните гаранции за това.

Препоръките са част от процедурата по изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека по делата Колеви срещу България (относно неефективното разследване на убийството на прокурора Николай Колев, който приживе твърди, че убийството му е поръчано от тогавашния главен прокурор Никола Филчев) и С. З. срещу България (за неефективното разследване и бавното съдебно производство за изнасилването и опита за трафик на жена в Благоевград от страна на група мъже, сред които и полицаи). Това уточняват от Българския Хелзинкски комитет(БХК).

АБВ: Всеки, подписал проекта за нова Конституция, погазва законността

Предупредителни листовки срещу свикване на Велико народно събрание и призив за оставка раздаваха представители на АБВ в триъгълника на...

Комитетът на министрите отбелязва, че проектът на Министерския съвет за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс от декември 2019 г., с който се предвижда разследването на главния прокурор и неговите заместници да се провежда от прокурора, завеждащ Инспектората на прокуратурата, „не осигурява истинска независимост“ на разследването.

По-нататък се подчертава също така, че решението на Конституционния съд от 23 юли 2020 г. – с което се постановява, че главният прокурор не може да упражнява надзор за законност и методическо ръководство в случаите, когато разследван или проверяван е самият той – не дава гаранции при разследване на други високопоставени прокурори, близки до главния прокурор. То също така не променя факта, че главният прокурор би продължил да влияе върху потенциално разследващия го чрез уредбата на назначаването, кариерното развитие и йерархизацията на прокурорите.

Накрая Комитетът се спира и на проекта на управляващите за нова конституция, като отбелязва, че и в него такива гаранции липсват, и отчита, че този проект в момента е в начален етап.

В документа се дават конкретни индикации за това какви биха били задоволителните мерки – създаването на конституционна рамка, съгласно която главния прокурор да не играе никаква решаваща роля в назначаването, реализирането на дисциплинарната отговорност или кариерното развитие на прокурорите и следователите, които са отговорни да разследват главния прокурор или други високопоставени прокурори, близки до него. Главният прокурор трябва да бъде „изключен от каквото и да е пряко или непряко ръководство на такъв прокурор или следовател, и не бива да има контрол над която и да е от неговите или нейните дейности“, пише в препоръките.

Идва ли краят на шоуто на Бойко Борисов?

Управлението на Бойко Борисов е изправено пред голямо изпитание днес, когато в България се провеждат масови протести на фона на корупци...

Комитетът призовава още за въвеждането на съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебно производство от прокуратурата.

В заключение е посочено, че органът на Съвета на Европа ще разгледа отново напредъка по изпълнението на двете дела през март 2021 година.

Вижте още:

Нови тежки въпроси към Иван Гешев

Христо Христев: Невъзможно е мнозинство за ВНС без подкрепа от БСП и ДПС

Необходимото мнозинство за свикване на Велико народно събрание е абсолютно невъзможно без подкрепата на БСП и ДПС, убеден е юристът по ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Нови правила: Глобите за нарушения на пътя ще се плащат в целия ЕС

Гърция няма да достави на Украйна нито "Пейтриът", нито С-300

Задържаха двама руски военни, убили петима души в окупираната Херсонска област

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 26.04 - Закъсня ли оръжието от САЩ за Киев?

Столтенберг: Не е твърде късно Украйна да победи Русия

САЩ отново зоват Германия да предостави ракети с далечен обсег на Украйна

Зеленски: Ако със Запада сме искрени съюзници, трябва да защитават небето ни както в Израел

Столтенберг пилотира изтребител Eurofighter (ВИДЕО)

Европарламентът призова страните членки да не признават победата на Путин на изборите

ЕП осъди Иран с припомняне на атентата в Бургас, призова за освобождаване на български моряци

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа