За поредна нощ руските сили направиха опити да завземат ключови украински твърдини, но бяха отблъснати. Киев бе подложен на нов обстрел, а в Мариупол бе отразена руска атака за превземане на града, в която са участвали чеченски бойци, командвани от Рамзан Кадиров, съобщава CNN.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Украинската армия обяви, че е отблъснала опит на руските сили да превземат стратегическия пристанищен град на Азовско море Мариупол. Руските военни части се оттеглиха, след като понесоха загуби, каза в изявление генералният щаб на украинските въоръжени сили.
Руската армия обсажда Мариупол от седмица и половина. В града с население от 430 хиляди души има отчаян недостиг на вода и храна, а електроснабдяването е прекъснато.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Общо над 2500 местни жители са били убити при руски удари в Мариупол, каза вчера представител на украинските власти. Вицепремиерът Ирина Верешчук съобщи, че обстрел е осуетил поредния опит в града да бъдат доставени храна и лекарства.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Хуманитарен конвой от 160 цивилни автомобила все пак най-накрая е успял да напусне Мариупол вчера и пътува към окупирания от руските сили Бердянск, казаха от общинския съвет.
Ръководителят на Чечения Рамзан Кадиров междувременно каза, че бойци от тази руска република в Кавказ водят офанзивата срещу стратегическия град. Чеченските бойци влязоха километър и половина навътре в Мариупол, преди да спрат атаката си с падането на нощта, написа Кадиров в Телеграм. Той добави, че атаката е водена от неговия близък съратник Адам Делимханов.
Сателитните изображения показват нови щети от обстрел както в Киев, така и в Мариупол. През последните дни руските сили са се придвижили по-близо до центъра на столицата, като най-близките от тях са на 15 км от него. Те продължават да срещат ожесточена съпротива.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Още:новини на тема война-украйна (actualno.com)