Парламентът на Украйна прие на първо четене законопроект, който предвижда възможността за въвеждане на санкции срещу Русия, включително спиране на транзита на енергийни ресурси. Това съобщи РИА Новости.
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Законопроектът бе одобрен от 243 депутати при необходими 226 гласа. Очаква се този следобед текстът да бъде разгледан на второ четене.
Приемането на документа не означава автоматично влизане в сила на специалните икономически и ограничителни мерки срещу Москва, а само създава правовата основа за това.
Германия вече официално отправи молба към Украйна да не блокира транзита на руски газ към Европа. Информацията беше съобщена от говорителя на германското правителство Щефан Зайберт. Опасенията са, че в случай на спиране на транзита, „Газпром” може изцяло да спре доставките и за Украйна.
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Какво е положението с транзита на руски газ през Украйна в момента? Сега „Газпром” използва мрежата на украинска територия, като плаща единствено транзитни такси, но без украинската държавна компания „Нафтогаз” да се намесва по какъвто и да е начин по отношение на собствеността върху газа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания
Още: Извършил зверско убийство и отишъл на екскурзия: Арестуваха поляк близо до България
Ако се стигне до санкции от страна на Украйна, възможно решение, което да предотврати изостряне на конфликта, е европейски контрагент да поема транзита още на украинско-руската граница. Сега конролът от страна на ЕС се поема чак на границата на Съюза с Украйна. Веднъж щом ЕС вземе транзита на украинско-руската граница, то и украинската „Нафтогаз” ще купува синьото злато всъщност от Брюксел, а не от Русия директно. В момента Киев купува газ при границата си с Полша, който е доставян от германската RWE.
Още: Познай кой ще бъде новият папа: Онлайн игра завладя Италия