В световен мащаб свободата на медиите е на най-ниско ниво за от 12 години

1099
В световен мащаб свободата на медиите е на най-ниско ниво за от 12 години
Снимка: Getty Images

Норвегия е първенец по свобода на медиите според последния доклад на Freedom house, озаглавен Freedom of the Press.

На челните места в класацията попадат Белгия, Финландия, Холандия, Швеция, Дания, Андора, Люксембург и Швейцария.

Според проучването в световен мащаб свободата на журналистите е на най-ниското си ниво в последните 12 години.

Медийната свобода в Европа е намаляла най-много в последните десет години в сравнение с останалите региони по света, сочи проучването на "Фрийдъм хаус".

Предизборните кампании ще могат да се отразяват и безплатно

Депутатите приеха на второ четене текстове в Изборния кодекс, които позволяват отразяването на предизборните кампании на партиите да с...

Според анализаторите това се дължи на отслабването на икономиките и намаляването на приходите от реклама, както и на новите закони, ограничаващи журналистите. Насилието срещу репортери в Сърбия, Македония и Босна и Херцеговина, както и натискът, който Турция оказва на медиите, също е сред основните проблеми за свободата на медиите.

"Властите продължиха да използват законите за тероризма, за да арестуват критични журналисти, да цензурират онлайн медии и да депортират чужди кореспонденти", пише в доклада. Експертите отбелязват, че в южната ни съседка това се случва най-често във връзка с конфликта с кюрдите, сирийската криза и движението на Фетхуллах Гюлен, посочва Topnovini.bg.

Свободата на журналистите по света е намаляла най-много в Македония, Сърбия, Турция, Франция, Йемен, Египет, Бангладеш, Бурунди и Зимбабве.

Само 13% от световното население има достъп до независими медии, като под това се разбира минимална намеса на държавата в медиите, безопасност на журналистите и липса на правен и икономически натиск.

41% от хората по света живеят в страни с частично свободна преса, а 46% - в страни с несвободни медии, се отбелязва в доклада на „Фрийдъм хаус“.

Главният редактор на турски опозиционен вестник глобен заради разследващи материали

Съдът в Истанбул постанови парична глоба в размер на 28 650 турски лири на главния редактор на опозиционния всекидневник „Джумх...

В класацията България заема 32-ро място. След страната ни се нареждат Черна гора, Хърватия, Сърбия, Гърция, Косово, Босна и Херцеговина, Албания, Македония и Турция. Сред държавите от ЕС България изпреварва единствено Хърватия и Гърция. Миналата година зад София бе и Букурещ, но сега Румъния е преди България.

Припомняме Ви, че България се нареди на 113-то място от 180 страни в световния „Индекс на свободата на пресата за 2016 г.“ на международна организация „Репортери без граници“. Докладът беше публикуван на 20.04.2016 г.

Страната заема най-ниската позиция в Европейския съюз. За сравнение Румъния е на 49-то място в света, а Сърбия на 59-то.

"В България средата е доминирана от корупция и сблъсъци между медии, политици и олигарси, сред които и Делян Пеевски, директор на разузнавателна агенция (организацията е пропуснала да отбележи, че Пеевски вече не е шеф на ДАНС) и собственик на "Нова българска медийна група", която притежава 6 вестника. Комисията за финансов надзор (КФН) работи като "медийно ченге", като налага глоби, заповядва на журналистите да разкриват източниците си и ги спира да хвърлят повече светлина върху проблемите на банките и банковата система в страната", аргументираха тогава оценката си  от "Репортери без граници".

В Световния индекс на свободата на пресата през 2016 влизат 180 страни. Като показатели за оценка се посочват медийната независимост, автоцензурата, върховенството на закона, прозрачността и злоупотребите.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа