Присъждането на Нобелова награда за мир на ЕС е "трагична грешка", заяви чешкият президент Вацлав Клаус.
Още: Познай кой ще бъде новият папа: Онлайн игра завладя Италия
В първия момент, когато научи, че ЕС получава Нобелова награда за мир, Клаус заяви, че това е шега. Ден по-късно позицията му съвсем се втвърди и Клаус бурно изрази недоволството си от безпрецедентното решение на Нобеловия комитет, съобщи БГНЕС.
"Наистина смятах, че това е шега. Дори и насън не можех да си представя, че някой може да приеме това на сериозно", казва Клаус. "Да присъдиш Нобелова награда на институция е смехотворно. Смисълът на Нобеловите награди е да се дават на определени личности заради определено уникално постижение. Иначе Нобеловата награда се превръща в безсмислица. Чудя се кой от ЕС ще се осмели да я получи".
Чешкият президент е известен като отявлен евроскептик. Клаус често критикува ЕС и е противник на еврото. Неотдавна той се обяви срещу въвеждането на енергоспестяващи осветителни крушки и спирането на старите от производство.
Още: Родилен дом в Русия изписва новородените във военна униформа, майките щастливи (СНИМКИ)
Още: Атака с дронове срещу руската система за космически шпионаж "Звезда" (ВИДЕО)
"Аз и съпругата ми ще продължим да използваме у дома старите електрически крушки. Запасили сме се с достатъчно, така, че да не ни се налага да използваме новите", заяви Клаус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дрон удари кораб край Малта (ВИДЕО)
Още: Пожарникари се качиха на покрива на Сикстинската капела (ВИДЕА)
Редактор: Петър Проданош