По-смъртоносно от болестите и войните

2718
По-смъртоносно от болестите и войните
Снимка: Getty Images/Guliver

От какво умират най-много хора в света? Не от тютюнопушене, СПИН, туберкулоза и малария, нито от автомобилни катастрофи. Отговорът е: от замърсената околна среда, в която живеят.

Замърсяването на околната среда е онова, което причинява преждевременната смърт на повече хора, отколкото класическите болести и всички войни и насилия по света, взети заедно. Най-засегнати от това явление са най-бедните.

"Българите, румънците и бежанците свалят средното равнище"

Никъде в Германия хората не живеят толкова бедно, колкото в Гелзенкирхен, сочат статистиките. В местната община си имат обяснение за ...

Климатични явления от рода на урагани, бури, адски жеги и студове, наводнения, суши и замърсяване на въздуха ежегодно стават причина за смъртта на милиони хора. Реномираното медицинско списание "The Lancet" наскоро посочи, че ежегодно девет милиона души умират вследствие на болести, причинени от замърсяването на въздуха. Това са повече смъртни случаи, отколкото тези, които са причинени от СПИН, туберкулоза и малария, взети заедно. И това е тревожен факт, който не бива да пренебрегваме, казва Дейвид Пънчиън от Националната здравна служба на Великобритания.

Хората в сферата на здравеопазването, както и обменът на здравни информации в обществото допринесоха за решаването на някои сериозни проблеми, свързани предимно с тютюнопушенето, епидемията от СПИН и сърдечносъдовите заболявания. Наш шанс и наша отговорност е да поемем водеща роля в това отношение и занапред и да посочим здравните последици от климатичните промени, казва Пънчиън.

Какво вреди на климата?

Не бива да забравяме, че секторът на здравеопазването също излъчва вредни емисии и допринася за замърсяването на въздуха. Когато лекуваме болните и се грижим за възрастните и немощни хора, нашите болници и старчески домове използват огромни количества енергия и ресурси - по цял свят. В САЩ секторът на здравеопазването е отговорен за 8% от всички вредни емисии.

Британската здравна система вече редуцира между 2007 и 2015 г. близо 11% от вредните си емисии, казва Дейвид Пънчиън и добавя: „Така ние доказваме, че промяната е възможна и тя не само е в интерес на човешкото здраве и добрия климат, но ни спестява и значителни разходи".

Гърция се оправя? Да попитаме гърците.

Гърция се съживява, но само на хартия. Зад обнадеждаващите икономически показатели стоят една съсипана икономика и един обезверен народ...

А фактите наистина са тревожни: всяка шеста преждевременна смърт в света през 2015-та, според учените, се е дължала на заболявания, предизвикани от замърсяването на околната среда. Нито епидемиите от СПИН, туберкулоза и малария, нито автомобилните катастрофи са толкова убийствени.

Най-бедните страни са най-застрашени

На най-високи рискове от преждевременна смърт са изложени хората в Азия и Африка, а Индия е страната на траурните рекорди: всяка четвърта преждевременна смърт през 2015-та (2,5 млн. души) там се е дължала на замърсяването на околната среда. На второ място следва Китай с над 1,8 млн.  смъртни случая. Не е изненадващо, че един определен обществен слой страда най.много от замърсяването на околната среда – най-бедните.

92% от смъртните случаи, причинени от този фактор, са от развиващите се страни с най-ниски доходи на населението. И в заможните западни общества, където замърсяването на околната среда не е така драматично, както в Третия свят, на най-неблагоприятни въздействия са изложени пак най-бедните.

Връзката между замърсяването на околната среда и бедността е съвсем очевидна, казва експертът на Световната банка Ернесто Санчес-Триана „Ако успеем да контролираме процесите на замърсяването, ще можем по-добре да се справим и с редица други проблеми като например недостигът на храни.

Кубинските апетити на Русия

Отношенията на Куба със САЩ охладняват, докато тези с бившия партньор Русия стават все по-близки - особено в нефтения сектор. Но и в д...

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИЙЧЪРИ:

Лейбъристите в Австралия печелят убедително парламентарните избори

Виктор Орбан – обичаният и мразеният

Жълт картон: Руснаците не искат да работят по-дълго

Словакия: Мръсната битка за нивите

Къде по колко пари получават бежанците?

Без вода: Най-тежката криза в историята на Индия

Скандалът с Фолксваген, Ауди и сие: Кой ще е следващият арестуван?

Хората в Русия си мислеха, че покрай Световното ще забогатеят

Майорка: Да се къпеш в мътна помия

Тайните на севернокорейската икономика

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com