Руската централна банка призна, че инфлацията ще надмине очакванията

03 декември 2024, 14:11 часа 1185 прочитания 0 коментара

Инфлацията за 2024 г. може би ще надхвърли прогнозата на Руската централна банка (РЦБ) от 8,5 на сто. Това призна заместник-управителят на РЦБ - Алексей Заботкин, съобщава Ройтерс.

Още: Еврото обърна посоката, след като стигна невиждана от месец и половина стойност

Още: Курсът на еврото продължава тенденцията спрямо щатския долар

Спадът на рублата е основен фактор

"Спадът на руската рубла спрямо всички основни валути през ноември е основен инфлационен фактор, който трябва да се има предвид преди срещата за определяне на лихвените проценти на 20 декември", обясни той пред репортери.

Още: Руската централна банка: Санкциите на САЩ удариха рублата

Рублата се обезцени с около 15% спрямо долара при описваното от мнозина анализатори като "паническо изкупуване на чуждестранна валута" след налагането от САЩ на санкции срещу редица руски банки, включително Газпромбанк, която обработва плащанията за енергийната търговия на Русия с Европа.

Още: Лихвите по депозитите: Данни кои са по-високи - в евро или в левове

Още: Рязка промяна в курса на еврото, стойността му не е била такава от един месец

Заботкин добави, че въздействието от падането на рублата ще се види в новите данни за инфлационните очаквания, които централната банка ще получи преди заседанието по-късно този месец.

През октомври Руската централна банка повиши агресивно своя референтен лихвен процент до 21% - най-високото ниво от 2003 г., за да се бори с инфлацията и да охлади прегряващата икономика.

Още: Кредити, заеми и еврото: Фиксирана лихва и променлива лихва - какво се случва

Още: Съвети от Хърватия към България за еврото: "Спокойно, можеше да е много по-зле"

Заботкин каза, че централната банка не вижда на този етап признаци за охлаждане на икономиката.

Още: Анализ от Москва: Борбата с инфлацията в Русия е провал, неплатените заеми растат

Още: Еврото продължи в същата посока спрямо долара от края на миналата седмица

Още: Пенсиите в България: Данни кой колко получава

Мнозина анализатори очакват ново повишение на лихвените проценти на срещата през декември в резултат на рязкото отслабване на рублата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес