Ако искате да имате зеленчукова градина, започнете да проверявате свойствата на почвата и най-добрите методи за торене. Видът тор, от който се нуждаете, зависи, наред с други неща, от нивото на киселинност или pH на почвата. Нивата на pH могат да се определят с pH метър.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Още: Пет пъти мисли, един път сади: Едни от най-трудните за отглеждане растения
Тъй като стойностите на pH под оптималното могат да попречат на усвояването на хранителните вещества, в тази статия ще разкажем малко за различните видове почви и начините за наторяване на вашата зеленчукова градина.
Глинеста почва
Глинестата почва е много плодородна и следователно много подходяща за зеленчукова градина. Глината обаче има и своите недостатъци. Например през лятото и зимата глината е много трудна за обработване. През лятото може да изсъхне и да се превърне в твърда маса, докато през зимата можете да се сблъскате с лепкава и хлъзгава субстанция. Подобрете структурата на почвата с помощта на торове.
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Съвет за торене:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
За наторяване на глинеста почва използвайте вар. Първо, не забравяйте да измерите нивото на pH. Това ще ви каже точното количество вар, от което се нуждаете.
Допълнителни съвети:
Почва богата на сяра
Сярата е смес от пясък и глина. Тази почва е богата на хранителни вещества и задържа вода доста добре, което прави почвата много плодородна и лесна за обработка. Въпреки че е идеална за зеленчуковата градина, много е важно да я наторявате достатъчно, като по този начин насърчавате растежа на растенията.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Съвет за торене:
Торете с органични хранителни вещества. За да разберете дали е необходима вар, измерете нивата на рН.
Допълнителни съвети:
Киселинна почва
Почвата е бяла или бледожълта на цвят с малки камъчета в нея. Плодородна е и има добър воден баланс, което я прави много подходяща за отглеждане на храна.
Съвет за торене:
Използвайте органични хранителни вещества в богата на вар почва.
Песъчлива почва
Песъчливата почва не е много хранителна и следователно не е много подходяща за зеленчукова градина. Ако искате да започнете, тогава покрийте почвата с около 25 сантиметра наторена градинска пръст. За да я поддържате плодородна, трябва да добавяте почва и тор всяка година.
Съвет за торене:
Използвайте био тор за обогатяване на почвата. Торете през януари, за да дадете време на тора да свърши работата си.
Допълнителни съвети:
Пясъчната почва се нагрява относително бързо. В по-топли години можете да започнете да засаждате различни зеленчуци още през февруари.
Още: Тънкости в борбата с плевелите в зеленчуковата градина
Торфена почва
Торфената почва е съставена във висока степен на мъртви листа, което й придава високи нива на pH. Те са толкова високи, че почвата е твърде кисела за отглеждане на зеленчуци. В допълнение, торфената почва може да задържи твърде много вода и по този начин да се превърне в блато. В този случай препоръчваме да дренирате почвата.
Съвет за торене:
Тъй като торфът е много кисел, използвайте вар за наторяване на почвата.