Правилният избор на култури, които да се засадят след доматите, е ключът към плодородието на почвата и защитата на градината от болести през следващата година. Правилното сеитбообращение пести енергия и ресурси на градинаря.
Изследвания на Всеруския институт за растителни генетични ресурси „Вавилов“ (ВИР) показват, че доматите интензивно извличат фосфор и калий от почвата. Последващите култури, които се засаждат на тяхно място трябва да имат различни нужди, за да растат добре и да не се изтощи почвата.
Кои култури е най-добре да се засадят на мястото на доматите, за да е плодородна почвата?
Идеални последователи на доматите са бобовите растения (грах, боб, фасул) или кореноплодни растения (моркови, цвекло, репички). Те не са податливи на болести, често срещани при доматите, като например късна мана.
Подхранете доматите си с това през юли и ще получите тройна реколта
Експертите препоръчват засаждането на зелено торене: синап, фий или фацелия. Те възстановяват структурата на почвата и потискат патогените.
Учени от Института по физиология на растенията „Тимирязев“ към Руската академия на науките са установили, че кореновите секрети на бобовите растения обогатяват почвата с наличен азот. Това компенсира недостига му след отглеждане на пасленови култури.
След прибиране на доматите почвата трябва да се разрохка и да се добавят фосфорно-калиеви торове. Това възстановява баланса на хранителните вещества. Опитът на експертите от опитната станция „Кузминки“ демонстрира, че засяването на зимна ръж след домати намалява замърсяването на почвата с нематоди с 60%. Данните са публикувани в годишника на станцията.
Доматите ще дават плодове до септември - трябва ви само този кухненски продукт
Други пасленови култури абсолютно не са подходящи за отглеждане след доматите: картофи, чушки, патладжани. Те страдат от същите вредители и болести.
Известният почвовед Павел Траннуа подчертава: редуването на отглеждането на домати) с кореноплодни култури като моркови е най-добрата схема за малки парцели.
Сеитбооборотът трябва да се планира за поне 3 години. Доматите могат да се върнат на предишното си място само след 3-4 сезона.
Тази проста схема за редуване на културите предпазва почвата от изчерпване и натрупване на токсини. Здравето на почвата пряко влияе върху бъдещите реколти.
Спазването на тези принципи ще ви спести много проблеми. Почвата ще остане рохкава, плодородна и без патогени. Културите, засадени в такива лехи, ще плододават обилно, а реколтата им ще е с добри вкусови качества и устойчива на съхранение. Градинарите с опит винаги спазват тези правила. Сеитбообращението е важно не само при отглеждане на домати, а при отглеждането на всички градински култури.
Само опитните градинари вечер пръскат доматите с това