След такава резитба ще берете чушки и патладжани в чували

24 юли 2025, 17:05 часа 0 коментара

Правилното формиране на храстите на чушките и патладжана е ключът към високите добиви от тези пасленови култури. Ефективната схема за резитба е изключително проста и достъпна за всички. Ето как е правилно да се извършва.

Как е правилно да се извършва резитба на чушки и патладжани?

Трябва да започнете от най-ниско разположените разклонения до първото разклонение на основното стъбло. Всички листа и издънки в тази долна зона трябва да бъдат внимателно отстранени. Това ще създаде оптимални условия за вентилация и ще предотврати развитието на болести в основата на храста.

Акари по чушките: Как бързо да се отървете от тях

На всяко следващо разклонение остава само един обещаващ плод. До него се запазва единственият голям лист, отговорен за хранителните вещества на този зеленчук. Всички издънки, които се появяват директно под яйчника, трябва да бъдат премахнати. Тези непродуктивни издънки единствено хабят ценни растителни ресурси. Много градинари пренебрегват старателното оформяне, смятайки го за ненужно. Практическият опит обаче доказва обратното - добре поддържаните храсти дават реколта много по-рано.

Правилно подрязаните растения насочват цялата си енергия към развитието на останалите яйчници. Резултатът са плодове с впечатляващи размери и изключителна сочност. Пренебрегването на прищипването води до критично претоварване със зелена маса. Претовареният храст неизбежно започва да губи пъпки и вече оформени цветове.

Най-добрият юлски тор за едри и месести чушки е този

Експертите съветват да обърнете внимание на храста веднага след засаждането. Премахването на първия цвят от централно разклоняващата се част дава на растението мощен старт.

Тази проста процедура пренасочва енергията към развитието на мощна коренова система. Силните корени са основата за бъдещото здраве на растението и неговата висока продуктивност.

За изобилна реколта е важно да се извършва и поливане по правилния начин. Поливането трябва да се извършва рано сутрин или преди обяд, ако времето е облачно. Възможно е и вечер след залез слънце. При суша и висока температура – през деня. Ако живеете в хладен регион, не се препоръчва поливане на почвата вечер.

Използвайте утаена, леко затоплена вода, а не студена. Например, затоплена на слънцето вода от варел. Подходяща е вода за поливане с температура +18-20 градуса. Поливайте растенията в корените. Ако попадне по листата, не е проблем, за разлика от доматите. Честотата на напояване на почвата е на всеки 3-5 дни или на всеки 1-2 дни.

Честотата на поливане трябва да се съобразява с времето. Ако е горещо, поливането трябва да се извършва всеки ден. Ако влажността навън е висока, тогава веднъж на всеки 2-3 дни. Можете да намалите изпарението на влагата в сухи дни чрез мулчиране

Поливане на чушките: Колко често трябва да се прави

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес