За да предотвратите растежа на плевелите, плевете редовно лехите в градината си, особено след дъждове. Избягвайте да ги копаете, тъй като корените им остават в почвата и те дават нов живот на нежеланите растения. След плевене е препоръчително да мулчирате почвата, което ще намали вероятността от повторно поникване.
Плевелите не са просто нежелани растения в градината. Те активно се конкурират със зеленчуковите култури за вода, светлина и хранителни вещества, като потискат растежа и развитието им, което значително намалява добивите. Особено опасно е да се оставят някои видове, които буквално могат да заглушат всички растения. Ето кои са трите най-агресивни плевела, които трябва да бъдат унищожени безжалостно, защото в противен случай те ще унищожат реколтата ви.
Най-агресивните плевели
Магарешки бодил. Това растение изглежда доста красиво, а яркожълтите му цветове привличат пчелите. Това обаче е само илюзия за ползите от него. Всъщност този плевел има мощна коренова система, която може да проникне на голяма дълбочина в почвата. Поради това магарешкият бодил изчерпва почвата, извличайки влага и минерали от нея, които са необходими за растежа и развитието на зеленчуковите култури.
Забравете за плевенето - този прост трик ще спаси градината ви от плевели през юни
Какво е особено опасно при наличието на магарешки бодил в градината:
- Магарешкият трън се размножава бързо; дори малко парче корен може да произведе нов филиз.
- Той отделя вещества, които инхибират растежа на съседните растения.
- Това растение може да се превърне в развъдник на вредители, които се крият в гъстатата му зеленина.
Пирей. Този плевел е известен още като пшеничнат трева, той често се бърка с пшеница или овес. Но този градински бурен е истински агресор. Корените му се разпространяват на дължина, оплитайки корените на зеленчуковите култури.
Каква е опасността от пшеничната трева:
- Този плевел изсмуква азот и влага от почвата, отслабвайки градинските растения.
- Измества културите от градината, особено картофите, морковите и лука.
Може да намали добивите с до 50%, ако не се отстрани навреме. Освен това, житната трева често пренася гъбични заболявания, които засягат съседните растения.
Тайната на старите градинари за богата реколта: Приготвяне на тор от нещо, което другите изхвърлят
Коприва. Въпреки че копривата е известна с лечебните си свойства, в градината тя се държи като истински ресурсоемък плевел. Расте бързо, адаптира се лесно и покрива големи площи за кратко време. Защо копривата е вредна в градината:
- Тя абсорбира влага и азот в големи количества, изчерпвайки почвата.
- Създава гъста сянка, която блокира слънчевата светлина за зеленчуците.
- Може да се превърне в развъдник на вредители, включително листни въшки.
По-добре е копривата да се отглежда отделно, например в компостна купчина или на засенчено място, далеч от зеленчукови растения.
Само хитрите градинари не плевят градината си: Ето как се борят с плевелите