Защо торенето на овошки с дървесна пепел си е направо задължително през лятото?

23 юли 2025, 08:08 часа

Знаете ли, че вече много години градинарите употребяват дървесна пепел в качеството на тор за овощни дървета? Причината е, че дървесната пепел е полезна за почвата, осигурява важни хранителни вещества за овошките и насърчава производството на плодове. Така че, имате ли камина или печка за дърва у дома си, определено трябва да опитате сами и да използвате пепелта, натрупана от изгарянето на дърва, като полезно допълнение към градинската почва под овощните ви дървета. Ала имайте предвид: пепелта повишава pH на почвите! Ето защо най-напред тествайте почвата, за да се убедите, че тя не става твърде алкална след добавяне на пепел. Същевременно дървесната пепел дава по-бързи резултати от варта, затова е доста полезна в случай, че почвата е много киселинна и изисква торене сравнително бързо. Пепелта около овощните дървета играе ролята на органичен тор, който е съвсем безплатен и много добро средство за повторно използване на отпадъците.

Предимствата на дървесната пепел

Такъв органичен материал е просто отпадък от изгарянето на дърва. Когато дървата горят, те отделят азот и сяра под формата на газ. Остават ценни хранителни вещества - калий във вид на калиев бикарбонат, магнезий, калций и фосфор. Пепелта съдържа и малки количества микроелементи като желязо, манган, бор и цинк.

Още: Колко дръвчета влизат в 1 декар сливи?

Калият, съдържащ се в дървесната пепел, е крайно полезен за подобряване на растежа на овощните дървета и спомага за увеличаване на добива и зреенето на плодовете. В качеството на бонус дървесната пепел е и един от многото домашни торове за домати, които могат да помагат на растенията да цъфтят интензивно. Пепелта от камината може да бъде полезна и ако почвата е силно киселинна, понеже може да се употребява вместо вар с цел да я направи по-алкална.

Кога да се използва?

Понеже тази пепел повишава нивото на pH по-бързо от варта, се прилага, когато е необходимо през пролетта и лятото. Обаче трябва да се отбележи, че дървесната пепел притежава едва около 50% от киселинно-неутрализиращата сила на варта. Това всъщност може да е добре, ако трябва само малко да повишите pH, без да добавяте много пепел прекалено често. Например, ако имате почвен тест и той препоръчва добавяне на 10 фунта вар (1 фунт = 453, 6 г) можете да добавите около 20 фунта пепел и да получите еднакъв резултат.

Още: Как да предпазите овошките от мравки: Методите, които са 100% ефективни

Необходими предпазни мерки при разпръскване на пепелта под овощни дървета

Преди да разпръснете пепел от камината или печката върху почвата под овошките си, се съобразявайте с обстоятелството, че е важен видът дървесина, защото в пепелта е възможно да се съдържат тежки метали. Също така имайте предвид, че пепелта от твърдите видове дървесина съдържа по-ценни вещества от пепелта на меката дървесина, например на иглолистни дървета. Важно е също да внимавате, преди да приложите дървесна пепел за торене на растения, които предпочитат по-кисели почви.

В безветрие и влага

Когато разпръсквате отработена пепел под овощни дървета, я нанасяйте в безветрен ден, тъй като много фините частици могат лесно да бъдат разпръснати от вятъра. Също трябва да се убедите, че почвата е влажна преди торенето, за да може пепелта да се задържи на място. При това, е добре да ограничите количеството пепел, което добавяте, до не повече от 20 фунта на 1000 кв. фута (1 кв. фут = 929,03 кв. см) почва годишно и редовно да тествате почвата си, за да придадете на рН оптимални нива. А понеже в дървесната пепел няма азот, не бива тя да е единственият тор, който употребявате под овощните си дървета.

Още: Резитба през лятото: Защо е задължителна за тези овошки?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес