Милен Русков бе отличен с Наградата на ЕС за литература за 2014 г.

08 октомври 2014, 11:48 часа • 36921 | прочитания

Българският писател Милен Русков е един от носителите на Наградата на ЕС за литература за 2014 г за романа си "Възвишение". Това съобщи Европейската комисия.

Още: Български учени със световен пробив в изследването на аутизма

Още: Ученици с призив за живот чрез кръводаряване

Имената на победителите бяха обявени днес на Панаира на книгата във Франкфурт. Сред победителите тази година има писатели от Албания, Чехия, Гърция, Исландия, Латвия, Лихтенщайн, Марта, Черна гора, Холандия, Сърбия, Турция и Великобритания. Всяка година национално жури в една трета от страните членки номинират авторите победители.

"Отправям най-горещите си поздравления към носителите на Наградата за литература на ЕС", заяви еврокомисарката по образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу. "Наградата е посветена на най-добрите нови автори в Европа, независимо от страната им по произход или език. Целта е да се покаже най-добрата съвременна литература в Европа, да се стимулират трансграничните продажби и да се популяризира превеждането, публикуването и четенето на литература от други страни", допълни еврокомисарката.

Всеки един от победителите ще получи 5000 евро. Освен това те ще се възползват от допълнителна реклама и международна видимост. Техните издатели са окуражени да кандидатстват за финансиране от ЕС, така че книгите победители да бъдат преведени на други езици и да достигнат нови пазари.

Още: Младите вярват и са готови да променят България, но нямат място на масата: Ново проучване

Още: "Център за слънчеви деца": Криско събра 1 млн. лв. за фондацията си

Победителите ще получат наградата си на гала церемония в Брюксел на 18 ноември в присъствието на еврокомисаря по образованието и културата, членове на Европейския парламент и представители на италианското председателство на ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес