Хората днес взимат антидепресанти 50% по-дълго време, отколкото през 90-те

6430
Хората днес взимат антидепресанти 50% по-дълго време, отколкото през 90-те
Снимка: Thinkstock/Guliver

Средностатистическият пациент днес приема антидепресанти 50% по-дълго, отколкото през 90-те. Някои хора в днешно време дори продължават с антидепресантите десетилетия наред, сочи ново проучване.

Предписването на антидепресанти бележи устойчив ръст от около 7% на година, което води до опасения, че или депресията като заболяване е в подем, или лекарите изписват подобни медикаменти прекалено либерално.

Въпреки че рецептите за антидепресанти са се увеличили много чувствително от 2001 г. насам, броят на хората, които се възползват от тях, е относително стабилен.

Изследването разкрива причините за растящия брой хора, които остават на антидепресанти в продължение на години, или които се връщат към тях, когато срещнат нови трудности в живота си.

Средното време, в което човек приема подобни медикаменти, към момента е 6 месеца (169 дни), сравнено с малко под 4 месеца (112 дни) през 1995 г. Един на всеки четирима пациенти се лекува с хапчета средно 15 месеца днес, на фона на 8 месеца преди 20 години.

Има случаи и на хора, използващи антидепресанти над 20 години.

"Броят на рецептите за антидепресанти нарасна значително, бележейки 7-процентен годишен ръст. Случаят с останалите психиатрични медикаменти не е такъв, това е изключителен феномен при антидепресантите", споделя проф. Глен Люис, работещ по проекта.

"Да, вярно е, че ставаме по-депресирани, но дори това не може да обясни този чувствителен ръст. Хора пият хапчета с десетилетия. За мнозина е много трудно да спрат", допълва той, цитиран от Телеграф.

През 2005 г. например британската Здравна каса е изписала 30 млн. рецепти за антидепресанти. Цифрата за 2015 г. е 61 млн. рецепти. Това е най-големият регистриран ръст на предписания във всички класове медикаменти.

Практиката е антидепресанти да се изписват за 6 месеца до максимум 2 години, ако симптомите не се подобрят. Все повече хора обаче са на антидепресанти системно - за да предотвратят бъдещи кризи при евентуални трудности или за да се избегне връщането им към хапчетата, ако близка бъдеща ситуация се оцени като потенциално стресираща.

Друга страна на проблема са лекарите, които изписват антидепресанти, тъй като те са по-бързо и евтино решение от специализираната помощ, за която обикновено се чака по-дълго. По последни данни един на всеки 10 пациенти, търсещи помощ от терапевт, трябва да чака повече от година преди да бъде приет.

Така лекарите избират по-бързия и евтин вариант - хапчетата.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Над каква дневна доза кофеин не е добре да преминаваме?

Само 1 лъжичка от това на ден ускорява метаболизма и помага за отслабване

Тази ядка сваля холестерола - яжте я веднага след ставане от сън

Ябълков оцет за сваляне на пикочната киселина - как се пие

Всички ядем тези храни, но те влошават паметта

Мазните храни, които са полезни за кръвното

Кой е най-добрият лек за схванат врат

Това са най-добрите храни за забавяне на стареенето

Лекар: Сутрин НЕ ставайте от леглото, докато НЕ направите това

Витамините и храните, които разреждат кръвта

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com