Медът е изключително здравословен продукт, но трябва да се консумира в строго ограничени количества, за да е полезен за здравето. Руският лекар д-р Елена Соломатина споделя кой е здравословната доза на ден от този пчелен продукт.
Още: Разкриха защо ставите болят преди дъжд
Още: Каква работа ни вършат сливиците и трябва ли да ги махнем?
Колко мед да ядете на ден
"Зависи дали сте на диета. Медът е висококалорична храна и от него можете да напълнеете. Ако сте с наднормено тегло, не трябва да консумирате повече от една супена лъжица на ден от този продукт. Тези, които не са на диета, могат да ядат по две супени лъжици мед на ден. Хората, склонни към алергии, трябва да използват меда с повишено внимание. Това е най-силният алерген. Също така не трябва да се увличате по меда, ако имате сърдечно-съдови заболявания", казва специалистът.
Лекар: Яжте меда само за така за бърз метаболизъм и железен имунитет
Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано
Още: Не е просто преяждане: Болката след хранене може да е първият признак на диабет
Полезни свойства на меда
„Свойствата на меда имат широк спектър от ефекти върху човешкия организъм. Той съдържа полифенолни съединения, които имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Помага на тялото да се предпази от хронични възпаления; използва се за предотвратяване на рак, диабет и атеросклероза. Този продукт често се използва за антивирусни и антипаразитни цели“, казва експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 лесни и ефективни начина да подобрим психическото си здраве
Още: Периодичното гладуване: Тайната на доброто здраве или неочакван капан
Медът е източник на естествена енергия, помага за укрепване на имунната система, подобрява храносмилането и има антибактериални и противовъзпалителни свойства. Той има положителен ефект върху нивата на холестерола, намалява кръвното налягане и риска от сърдечно-съдови заболявания. Освен това спомага за поддържане на зрението, предпазва клетките от свободните радикали и подобрява цялостното здраве на организма.
Благоприятното въздействие на меда върху човешкия организъм е многообразно. Той е отличен висококалоричен хранителен продукт (100 гр мед осигурява около 350 kcal). Вкусен и ароматен, сам по себе си, той подобрява вкуса на храната. Добре се абсорбира и усвоява. По-лесно смилаем е от организма в сравнение с обикновената захар. Има двустранен ефект върху апетита: засилва отслабения апетит, потиска повишения апетит.
Също така има двустранен ефект върху секреторната функция на стомаха: или я повишава, или я намалява, в зависимост от начина и условията на употреба. Има нормализиращо и слабително действие върху червата при бавна перисталтика и запек, особено в комбинация с пшенични трици. Употребата на мед в комбинация с ацидофилно мляко и други ферментирали млечни продукти помага за възстановяване на нормалното състояние на чревната микрофлора. Този нормализиращ ефект на меда може да е от полза при ферментационни и гнилостни процеси в червата, причиняващи прекомерно образуване на газове и подуване на корема.
Още: Лекар: Всички я правим, това е най-голямата грешка при готвенето на картофи
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете пържоли 7 дни подред
Медът като лекарство: За какво помага
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!