Ранното откриване на болестта на Алцхаймер означава по-добра помощ и повече възможности за лечение, а на учените дава допълнителна възможност да изследват болестта. Сега нови изследвания могат да ускорят диагностицирането с повече от десетилетие в някои случаи. Международен екип от изследователи е открил, че при хора с генетична предразположеност към болестта на Алцхаймер определен биомаркер в кръвта може да сигнализира за болестта до 11 години преди появата на когнитивните симптоми.
За важния биомаркер
Биомаркерът е белтъкът бета-синуклеин и може да бъде идентифициран с прост кръвен тест. Той е показател за увредени контакти между невроните в мозъка и връзката му с деменцията става все по-утвърдена.
Още: Ако правите това - болестта на Алцхаймер не е изключена
„Нивата на този протеин в кръвта отразяват увреждането на невроните и могат да бъдат определени сравнително лесно“, казва неврологът Патрик Окл от Германския център за невродегенеративни заболявания.
„В това ние виждаме потенциален биомаркер за ранно откриване на невродегенерация.“
Изследването
Изследователите разглеждат кръвни проби от 178 лица, регистрирани в база данни за изследване на болестта на Алцхаймер. Участниците са били смесица от хора, по отношение на видимите им симптоми на деменция, и притежаващи генетични мутации, свързани с болестта на Алцхаймер.
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Чрез статистическо моделиране екипът установява по-високи нива на бета-синуклеин в кръвта на безсимптомните носители на мутацията в сравнение с тези без мутация, както и най-високи нива при симптоматичните носители. Това е убедително доказателство, че протеинът е свързан с най-ранните увреждания, свързани с деменцията.
Не всички участници в проучването са били проследявани във времето, но препратките към типичната прогресия на болестта на Алцхаймер и развитието на симптомите предполагат, че проверката на този протеин може да осигури повече от десетилетие ранно предупреждение.
Това е логично, когато знаете как действа бета-синуклеинът: той се намира във връзките (или синапсите) между невроните и когато тези връзки се нарушат, протеинът се освобождава. Фактът, че това очевидно се случва на ранен етап от развитието на деменцията, ни дава повече улики и за това как деменцията започва за първи път.
„Загубата на мозъчна маса и другите патологични промени, които се наблюдават и при болестта на Алцхаймер, настъпват едва по-късно“, казва неврологът Маркус Ото от Университетската медицина в Хале, Германия.
Още: Учени с исторически пробив: Нова надежда за болните от Алцхаймер
„След появата на симптомите, колкото по-тежко е когнитивното увреждане, толкова по-високо е нивото на бета-синуклеин в кръвта. По този начин този биомаркер отразява патологичните промени както в предсимптоматичния, така и в симптоматичния стадий.“
Този биомаркер има потенциал не само за ранна диагностика. Изследователите смятат, че проследяването на нивата на бета-синуклеин може да помогне при определянето на това колко бързо напредва болестта на Алцхаймер и колко ефективно е определено лечение за защита на невроните. Той би могъл дори да помогне за измерване на мозъчните увреждания, причинени от други заболявания, като например инсулт.
Но основната цел е да се диагностицира болестта на Алцхаймер възможно най-рано. Обещаващите нови лечения, като например амилоидните антитела, могат да забавят появата на симптомите с години, но те обикновено действат по-добре, когато се прилагат рано.
„В момента болестта на Алцхаймер обикновено се диагностицира доста късно“, казва Окл. „Затова се нуждаем от напредък в диагностиката. В противен случай няма да можем да използваме пълния потенциал на тези нови лекарства.“
Изследването на нивата на бета-синуклеин при рискови пациенти може да помогне за максималното използване на напредъка в лечението.
Изследването е публикувано в Alzheimer's & Dementia.