Редовната консумация на киви ще помогне не само за предпазване на тялото от настинки и преждевременно стареене, но и от куп заболявания. Това споделя диетологът д-р Елена Соломатина.
Още: Как прасковите влияят на кръвната захар?
Още: Кардилог: Това е най-добрият десерт за захарта, кръвното и холестерола
От какви болести може да ни предпази кивито?
Кивито изобилства от витамин С, така че трябва да се яде в сезона на настинките. Липсата на витамин С може да доведе до недостатъчно производство на интерферони - това са нашите защитници, които се противопоставят на вирусите, обяснява още експертът.
Освен това витамин С участва в изграждането на съединителната тъкан, което означава, че поддържа здравето на кръвоносните съдове, сърдечните клапи, костите, сухожилията и ставните връзки, допълва д-р Соломатина.
Яжте по две кивита на ден и вижте какво ще се случи с тялото ви
Още: Най-възрастният лекар в света на 103 години: Това е тайната на дълголетието
Още: Как динята влияе на стомаха?
Кивито съдържа лутеин и зеаксантин. Това са антиоксиданти, които са изключително полезни за укрепване на зрението ни. Заедно с витамин С и флавоноидите, кивито е добро средство за укрепване на зрителния апарат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Евтина, но супер полезна: Рибата, която всички пренебрегват
Още: Козметика и слънцезащита: Пълният гид за красота и здраве на кожата
Достатъчното количество антиоксиданти, съдържащи се в този плод, не само предпазват витамин С от окисление, но и предотвратяват стареенето на тялото, отбелязва лекарят.
Кивито предотвратява сърдечно-съдови, мозъчни и онкологични заболявания, както и нарушения в когнитивните способности, отбелязва диетологът.
Ще се изненадате кой е най-полезният плод за имунната ви система
Още: Лекар: Две златни правила срещу безсънието в жегата
Още: Откриха ново свойство на бирата: Как влияе на мозъка
В допълнение, то съдържа фибри, които нежно почистват стомашно-чревния тракт. Често тези плодове се използват като слабително средство, посочва специалистът.
Целулозата привлича излишния холестерол, жлъчни киселини, радионуклиди, соли на тежки метали и ги изхвърля от тялото, допълва д-р Соломатина.
Кивито съдържа много калий, който има лек диуретичен ефект, като по този начин понижава кръвното налягане. Калият укрепва сърдечния мускул, премахва излишния натрий и е изключително важен за пациенти с хипертония. В плодовете на кивито се съдържа и магнезий. Той отпуска кръвоносните съдове, понижава кръвното налягане и успокоява.
Кога е най-добре да ядете киви - сутрин или вечер
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията с лекар или диетолог!