Употребата на вода за уста е пагубна за здравето ни, тъй като увеличава многократно риска от инфаркт и инсулт, предупреждават учени. Антисептичните гаргари убиват добрите бактерии, които спомагат за поддържане на кръвното налягане в организма, твърдят специалисти в изследване, цитирано от БГНЕС.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Изследването е направено върху доброволци, които жабуркали устата си с вода за уста, съдържаща мощен антисептик, а след това в продължение на часове кръвното им налягане било повишено.
"Убиването на всички тези бактерии е голяма грешка. Когато тези малки покачвания на кръвното налягане се натрупат, тогава рискът от заболяване или смърт, причинени от инфаркт или инсулт, е много по-голям", каза професор Амрита Арния, направила проучването.
Не всички води за уста съдържат хлорхексидин, но със сигурност по-голямата част от тях убиват добрите бактерии в устната кухина, предупреждават изследователите.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно