Управлението на пандемията трябваше да бъде много по-щадящо - не само в икономически, но и в социален и психологически план. Хората отключиха всевъзможни тревожни разстройства.
Още: Пациенти с очни заболявания-безплатни консултации с доц. д-р Сердар Йозатеш в София
Още: ПП предлага по-високи заплати на младите лекари: Ето цифрите
Това заяви в предаването "Студио Actualno" директорът на Държавната психиатрична болница, д-р Цветеслава Гълъбова, правейки равносметка на близо година от настъпването на кризата с коронавируса у нас.
Ние бяхме свидетели на много противоречащи си и взаимноизключващи се мерки - всички хора са с впечатление за едно лутане, което е непродуктивно от началото до процеса на ваксинация. Виждахме едни сцени, които не биваше да се случват в 21. век - умиращи хора на входа на болници. Изкачихме се в едни стълбици, които хич не са престижни. Това със сигурност е маркер, че пандемията е можело да се управлява по-добре. Макар да чухме, че имало български модел за справяне с пандемията, слава Богу, че не го прилагат всички този модел. По отношение на психическото здраве на хората - там нещата претърпяха пълна катастрофа, заяви още д-р Гълъбова.
Вирусът ще е тук не само до изборите. Нямаше как завинаги да останем затворени и завинаги да се пазим чрез изолация и стоене вкъщи. Това е респираторен вирус, а респираторните инфекции се предават лесно. Ние не трябва да очакваме, че, седейки вкъщи, вирусът просто ще изчезне. В природата на вируса е да има повече и повече гостоприемници", отбеляза Цветеслава Гълъбова.
Още: Нова успешна мисия: Медицинският хеликоптер превози пострадал мъж от Разлог до София
Още: Стана ясно колко медицински хеликоптера очаква България до края на годината
"Пандемията доведе до това, че хората много се невротизираха, станаха напрегнати и отключиха всевъзможни тревожни разстройства. Хората имат нужда от помощ, включително все по-често медикаментозна - тоест не им помага само психотерапията. Хората са уплашени. Пораженията върху децата ще ги видим след няколко години, защото тези деца едно, че са от поколение, което стои много дълго пред екрани, а сега бяха и задължени в дистанционното обучение. Така че ние тепърва ще берем плодовете от това, че децата бяха изолирани и не можеха да общуват нормално, че постоянно се казваше, че училищата са развъдник на зарази и на тези деца им се вменява чувство на вина, че искат да убият бабите и дядовците си, с които живеят. Не можем да общуваме нормално, не можем да ходим нормално на чист въздух", каза Гълъбова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Информация и насоки за лечение в чужбина с неврохирурга проф. Зафер Токташ
Тя акцентира на противоречията в мерките през последните месеци: "едно отваряме, друго затваряме, забраняваме тържества на открито. Тази непоследователност изключително много напряга хората и поражда едно огромно недоверие, което пък е фактор да се вихрят конспиративни теории и на второ място хората да не спазват мерките", заяви психиатърът.
Целия разговор с д-р Цветеслава Гълъбова гледайте във видеото.
Още: Жегите си казаха думата: Няма област без спешен случай (СПРАВКА)
Още: Кои са най-добрите добавки за черен дроб?