Доц. Чорбанов: Не знаем дали одобрените от ЕК ваксини са добри, не са тествани върху най-уязвимите групи

4162
Доц. Чорбанов: Не знаем дали одобрените от ЕК ваксини са добри, не са тествани върху най-уязвимите групи
Снимка: БГНЕС

Към ваксините срещу COVID-19 трябва да се подхожда рационално, а не емоционално. Това заяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ имунологът от БАН доц. Андрей Чорбанов. Той посочи, че разпространението на COVID-19 ще бъде ограничено и по естествен път, но с имунизации този процес ще бъде по-бърз.

„При огромен процент хора вирусът няма да бъде детектиран, защото те имат много добра имунна защита. Между 38 и 50% от хората имат изключително високо ниво на Т-клетъчна защита. Това означава, че тези хора никога няма да се разболеят от вируса“, посочи имунологът.

Ръководителят на проекта за българска ваксина срещу COVID-19 е много скептичен за мерките, предупреди за ваксините

Масовият скрининг (тестване) не носи голяма информация, освен че голяма група хора е позитивна. Кризата не се управлява, за съжаление &...

Доц. Чорбанов обясни, че антителата при излекуваните пациенти често имат негативно действие. Той посочи, че в много малко болници в световен мащаб се лекува с кръвна плазма. „Смята се, че антителата могат да бъдат проводник на вируса и да попаднат в клетки, които не трябва. Т-клетъчният имунитет е това, което ни защитава“, обясни експертът. Имунологът заяви, че ако ваксината е добра, тя ще създаде въпросния Т-клетъчен имунитет. Той посочи, че твърдо застава зад ваксино-профилактиката.

„Дали одобрените от ЕК ваксини са добри – не знаем. И не знаем заради начина, по който бяха проведени клиничните изследвания. Това е безпрецедентно по методология, смущават ме кратките срокове, в които бяха проведени тестовете. Научната общественост се притеснява, че няма научни данни за тези ваксини. Резултатите се утвърждават върху протоколи. Проблем е изборът на тестови групи – Moderna, Pfizer, AstraZeneca, никой от тях не тества ваксината върху такива целеви групи, които са най-уязвими от вируса – бременни жени, деца, възрастни хора. Групите са основно млади и здрави хора“, каза още той. Доц. Чорбанов допълни, че няма как да има лоши резултати от тестовете на препаратите, когато те се прилагат на тази група хора. Според него това поставя под съмнение ефективността на ваксините. 

„Младите и здравите рядко загиват от вируса. Обикновено при тях или има получаване на страшно голям вирусен товар от многократна среща с вируса, или имат генетични предпоставки. От 3 до 5% от населението в света не реагират на ваксини или инфекции – нямат траен имунитет. Затова има повторно заразени“, обясни имунологът и допълни, че ваксината срещу ебола е пусната на пазара след 5 г. на тестове. Той коментира, че тестваните в момента препарати имат допустимите странични реакции, но въпросът е дали ще се появят и други при прилагането им на рисковите групи.

По думите му дори той се страхува от вируса и е неразумно да се отрича съществуването му. Доц. Чорбанов призна, че дори да се спазва дистанция, да се носят маска и да има честа дезинфекция – това не предпазва на 100% от среща с вируса. Според него има научни доказателства за връзка между стреса и имунния отговор на организма.

Всеки, който се ваксинира следващите месеци, участва в клинично проучване

Проф. Андрей Чорбанов от Института по микробиология на БАН беше категоричен, че набързо регистрираните ваксини ще бъдат със сериозни ко...

„Паниката изключително тежко влияе на имунната система. Всички ние сме позитивни към херпес вируса, при някои хора никога не се изявява, при други – той се изявява всяка седмица. Той избива при рязък стрес“, обясни имунологът и допълни, че не трябва да се прекалява с имуностимулантите, защото може да има отрицателна реакция на организма.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Д-р Благомир Здравков: У нас не се предоставя комплексна педиатрична помощ

"Каквато ни държавата, такава ни и детската болница": Стойчо Кацаров предложи коя болница да стане детска

Събарят старите сгради на терена на бъдещата Национална детска болница

„Да закрием психиатриите“: Д-р Цветеслава Гълъбова за безкъсметието да си с психично болен

Отново 1 е откритият случай на Ковид у нас за денонощие

Ген. Мутафчийски: Има нещо, което не знаем за COVID-19, защо в Китай действаха толкова строго?

Прогноза: Полените активизират алергиите тази седмица

Родилка и бебе са починали в Самоков

Проф. Кантарджиев със съвети срещу кърлежите: Пръскайте с репеленти дрехите на децата

Набързо и без дискусия: Ясно е как кабинетът одобри частната детска болница в София

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Здравеопазване