Доц. Кунчев: Ще живеем с тази пандемия поне още година, мерките трябва да са локални и таргетирани

3689
Доц. Кунчев: Ще живеем с тази пандемия поне още година, мерките трябва да са локални и таргетирани
Снимка: Министерски съвет

“Мерки от рода на блокиране на градове и населени места заради ръста на заболеваемостта от COVID-19 няма да има. Оттук нататък мерките трябва да са локални и таргетирани“. Това съобщи в предаването „Лице в лице” по БТВ доц. Ангел Кунчев от Националния оперативен щаб.

“Днес подготвям едно указание, не към директорите на РЗИ, а към областните управители, в качеството им на председатели на местните щабове. Оттук нататък мерките трябва да бъдат първо локални и второ таргетирани – намесваме се там, където има проблем, защото и в момента заболеваемостта между отделните региони е огромна, тя е с пъти. Най-засегнати са Благоевград, Смолян, най-малко – Ловеч, Враца, Велико Търново и Хасково, и разликите между тях са огромни”, обяви доц. Кунчев. “Най-трудните ни обекти са старческите домове, където най-много се страхувам да не влезе вирусът“, допълни той.

Моля всички, които си мислят, че тук работят идиоти, да проверят каква статистика водим

Това каза доц. Д-р Ангел Кунчев по време на брифинга на НОЩ в отговор на въпроса какви прагове на заболеваемост трабва да има, за да се...

“Явно, че ще живеем с тази пандемия, вероятно може би още година, докато дойде ваксина, докаже се, че тя е ефикасна, голяма част от хората се имунизират и спре разпространението. Има хора, които като слушат цял ден за това им влияе, има ефекти. Ако си под стрес, това не е добре за организма. Искам да помоля медиите - изместете фокуса от COVID-19. Няма нужда всички предавания да са посветени на темата. От 7 канала снощи 5 говореха за коронавирус. Хората са уморени, да не говорим за здравната система“, каза още той.

“Има една много хубава таблица, на Европейския център за контрол на болестите и дава тенденциите – сравнява изтеклата седмица с миналата седмица и нещата  в Европа вървят зле, нарастването е повсеместно. Има два центъра в момента на най-тежко, най-високо нарастване – това са от една страна на Запад -  Испания, Франция, Белгия, донякъде Великобритания и Ирландия и на Изток - Украйна, Чехия – с много висока заболяваемост в последните няколко дни, с пъти по-голяма от нашата, Словакия и Полша“, допълни доц. Кунчев. “Останалите страни сме някъде по средата, като в България ръстът е доста рязък, разликата между двете седмици е 95% плюс”, каза още той.

“Продължаваме целта ни да бъде да държим под контрол инфекцията, така че да не претовари здравната система. Та си е претоварена, целта е да не остане човек, който да не получи необходимата медицинска помощ. В България има достатъчно от всичко, но големият проблем на българската медицина са кадрите – и лекари, и сестри са в недостиг на много места“, каза главният държавен здравен инспектор.

“Специално в големите, окръжни университетски болници тази липса най-слабо се чувства, но дори и там има проблеми. Въпреки това, с тази схема, която направихме, тристепенна, на постепенно включване на нови болници, нови отделения, ние имаме на разположение 8000 легла, от които са заети 1200, но са заети точно тези, които работят най-интензивно, с най-много опит, инфекциозните, специализираните белодробни. Оттук-нататък можем да добавяме легла, но те ще бъдат от друг тип отделения, които ще трябва да подпомагаме с кадри, което и правим. На този етап, дори при два-три пъти по-голяма заболеваемост, системата ще се справи и ще поеме болните. Ако това обаче продължи твърде дълго и цифрите са да кажем като в Черна гора, където заболеваемостта е 11 пъти по-висока от нашата, не процента, тогава вече нещата ще станат сложни”, каза още той.

Ангел Кунчев: Няма нужда от промяна на противоепидемичните мерки у нас

Трябва ли да е задължително носенето на маски и колко са нужни те. "Имайте предвид, че вирусът не лети в пространството сам. Той е върх...

"Вирусът няма работно време, това, че ще затвориш заведението след 22 часа, те пак може да се заразят. Ние сме предложили 15 мерки за заведенията", каза той. "Лекарството "Ремдесивир" не е панацея, но ограничава разширяването на вируса", допълни доц. Кунчев. 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Вдигат заплатите в Пирогов

Два нови случая на коклюш в област Сливен

Прокуратурата каза прекратено ли е производството за Даная

Проучване: Българските родители - твърдо “за“ ваксиниране на децата

Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш

Случаят "Даная": Най-важно е спокойствието на системата, каза здравният министър

Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта

Без паника, затваряне и дистанция: Проф. Кантарджиев съветва да не се страхуваме от коклюша

Ангел Кунчев: Доста близо сме до епидемия от коклюш

Без неваксинирани за коклюш деца в училище: Здравният министър отговори

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com