От днес направлението за хоспитализация вече ще се издава електронно. На изпълнителите на медицинска помощ беше осигурена възможност да издават електронни направления за хоспитализация в тестова среда, а след това и реално – преди официалния старт на процеса.
Още: "Емоциите у дома. Това е отношение": Д-р Ненков към Тошко Йорданов
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Екипът на „Информационно обслужване“ АД оказа пълно съдействие на лечебните заведения и на софтуерните разработчици при въвеждането на е-хоспитализацията. В процеса се включиха всички клонове на дружеството в страната, като през първите дни на месец август специалисти от ИО ще присъстват и на място в самите лечебни заведения.
Към 28 юли издадените електронни направления за хоспитализация са над 44 хил., което показва, че лечебните заведения вече са синхронизирали медицинските си софтуери и имат натрупан опит в работата с електронното направление. Сред лечебните заведения, осъществили реални хоспитализации чрез електронни направления, са не само големи университетски болници и областни болници, а и такива в по-малки населени места като Айтос, Чирпан, Казанлък, Мездра, Ботевград, Етрополе, Дулово и др.
Въвеждането на електронната хоспитализация ще улесни както пациентите, които вече няма да бъдат преносители на хартиени документи, така и самите лечебни заведения, където регистрацията на пациент ще отнема секунди вместо досегашните средни 15 минути на пациент. Дигитален става целият процес от постъпването на пациента в лечебното заведение през диагностиката и лечението му до издаването на епикризата, като всички медицински документи ще бъдат част от съответното пациентско досие. Чрез Националната здравно-информационна система (НЗИС) в реално време ще може да се удостовери в кои болнични структури, колко пациенти, с какви диагнози и кога са постъпили, как са лекувани. НЗИС ще дава информация в реално време и за наличните свободни и заети легла не само на ниво лечебно заведение, но и на ниво клиника/ отделение.
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
До края на годината предстои още надграждане на пациентското досие с въвеждане на всички медицински документи от началото на текущата година; въвеждане на е-пациентски лист или достъп до досието на медицинските специалисти; обхващане на денталната помощ от страна на НЗИС; както и въвеждането на електронните протоколи за скъпоструващи лекарства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Към 28 юли са издадени близо 19 млн. електронни направления за преглед, близо 8 млн. електронни рецепти, около 2 млн. електронни направления за лабораторни изследвания и близо 1,4 млн. направления за консултация.