Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове, предаде БНР. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя.
Още: Добри новини: До края на годината чакаме още два медицински хеликоптера
Още: Потресаващ разказ от Окръжна болница: Чужденец с малка рана в спешното замерил лекар с бутилка
Какви са измененията?
С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни съставки, годни за употреба. Условието обаче е върнатите продукти да не са по- стари от пет дни остатъчен срок на годност за резус положителни и 3 дни резус отрицателни кръв и кръвни съставки.
Промените предвиждат и обмяната на кръв и кръвни продукти да става без заплащане.
Около 600 души в България ежедневно се нуждаят от кръвопреливане. Но едва 25% от потенциалните кръводарители даряват редовно, което създава постоянна нужда от нови доброволци.
Още: Болницата в Кърджали вече има вертолетна площадка
Още: Забраниха износа на важни лекарства
Кръводарителите са 170 000. По данни на Националния център по трансфузионна хематология годишното количество кръв, изпращано в лечебните заведения е между 60 и 73 хиляди литра. Няма официална статистика за бракуваните количества.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Летните вируси: Лекар съветва да не се самолекуваме
Още: Да се притесняваме ли от ръста на болните от COVID-19? Доц. Кунчев обясни
Още: Кръвните центрове вече ще информират лично хората, у които открият хепатит