Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Паметна дата: Днес се навършват 4 години от първия локдаун в страната

13 март 2024, 14:53 часа • 1509 прочитания

На 13 март 2020г. Народното събрание гласува с пълно единодушие въвеждането на извънредно положение у нас. Първоначална периодът е 13 март - 13 април 2020г., след което бива удължаван многократно, както и за известно време прекъсван. Това е първото извънредно положение, въведено у нас в най-новата ни история, което ще се помни дълго.

Четири години по-късно и няколко локдауна си припомняме този ден

Много противоречиви мнения имаше през годините - хора, които омаловажаваха Коронавируса и казваха, че не е опасен, както и такива, които се опитаха да сеят страх. Факт е обаче, че голяма част от населението на земното кълбо преболедува и дори към днешна дата се говори за изграден колективен имунитет. Според проф. Тодор Кантарджиев COVID-19 дори стана сезонна вирусна инфекция.

Първоначалните мерки

Мерките, които бяха предвидени първоначално бяха да бъдат затваряни училища, детски градини и университети; отменяни спортни събития и конференции; да бъдат ограничени пътуванията до и от държави с интензивно разпространение на коронавируса; да се дава възможност на службите за сигурност да издирват, задържат и държат принудително лицата, нарушили поставената карантина; глоби до 5000 лв за неспазена карантина; затваряне на барове, дискотеки, заведения. През годините те бяха затягани и отпускани на моменти. Карантинният срок при боледуване и контакт с болен също се намали постепенно.

Хора от бранша на туризма, както и ресторантьори и хотелиери, казват че техните секторите са пострадали много. Въпреки помощните пакети от държавата и Европейския съюз, мащабът на пандемията беше огромен и съответно загубите са осезаеми. Припомняме, че хората на изкуството също са сред най-ощетените, тъй като по време на пандемията бяха затворени концертни зали, театри и кина.

След въвеждане на антигенни и PCR тестове все повече сектори се завръщат към работа 

Снимка: iStock

Презапасяването

Преминаха и моментите, в които хората се презапасяваха с олио и тоалетна хартия, небивалите спекулации с цените им, както и недостигът на лекарства отново поради презапасяване. Дезинфекцирането на всичко, както и маските, без които не излизахме, досущ като телефон. Впоследствие след въвеждането на ваксините се появи и вълната на недоверие към тях като нещо ново и непознато. Зелените сертификати също предизвикаха недоволство, но подобно на останалите мерки и те отпаднаха. 

Сега подобни мерки не се спазват. Въпреки това хората вече разделят живота на „преди“ и „след“ Ковид“, тъй като неимоверно той промени ежедневието на всички по света. 

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес