Вървим към електронно здравеопазване

27 април 2018, 13:05 часа 2992 прочитания 0 коментара

Министерство на здравеопазването е насочило усилията си в развитието на електронното здравеопазване, посредством изпълнението на проект „Изграждане на Националната здравно-информационна система”, етап I и етап II по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП „Добро управление 2014-2020г.”. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който отговори на депутатски въпрос, свързан с електронните регистри на заболяванията.

„Регистрите имат ключова роля в системата на здравеопазването. Работата по тях се извършва в рамките на проекта. Решение на проблема в дългосрочен план ще се намери чрез реализиране на дейност, разработка и доработка на необходимите регистри за изпълнение на националната здравно-информационна система. В обхвата на дейността се предвижда да бъдат разработени и внедрени 23 национални електронни регистри”, посочи министър Ананиев.

По думите му това ще улесни процесите по вписване, промяна и заличаване на данни, тяхното съхрани, както и подаването им в реално време към други информационни системи.

През следващата седмица ще се проведат срещи с представители на РЗИ, каза Ананиев в отговор на въпрос за оптимизирането на работата на РЗИ, предаде Фокус.

„Работим усилено, разговорът, който ще проведем с тях ще бъде коректен и конкретен, а надявам се и ефективен“, заяви той.

„Към 14 март 2018 г. Министерството на здравеопазването разпредели бюджетите на 28 регионални здравни инспекции, в които е заложено увеличение на средства за персонал от 1 януари 2018 г. с 18%“, изтъкна Кирил Ананиев.

„Анализът на структурата и числеността на персонала в РЗИ показва твърде различна практика в организацията на работа и структурите на персонала в отделните РЗИ“, коментира здравният министър. „Това ни накара да вземем решение за създаване на общи правила на базата на които да функционират РЗИ“, посочи Кирил Ананиев.

„Новият екип на министерството се натъкна на невероятни различия в структурата, организацията, функционирането и заплащането на труда“, уточни министърът. „Министерството предприе действия за оптимизиране на функциите и задачите им и въвеждане на единна система за работа и организация в административната дейност“, заяви Кирил Ананиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес