685 години от победата на цар Иван Александър над византийската армия

18 юли 2017, 13:01 часа • 7305 | прочитания

На 17 юли 1332 г. Русокастро става сцена на грандиозна битка, завършила с победата на българския цар Иван Александър над византийската армия, предвождана от император Андроник.

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Крепостта е разрушена при османските походи през 1443 г. Тя е една от най-големите крепости в Югоизточна България, която ІХ-Хвек охранява старобългарската граница Еркесия.

В крепостта се намирал манастира „Св. Георги”, чието създаване се отнася още в V-VІ в. Върху останките му през 2007 г. беше възстановена манастирската църква „Св.Георги Победоносец с дарения на фондация „Русокастрон”. Целта на Фондацията е осъществяването на обществено-полезна дейност за издирване на богатото културно-историческо наследство на село Русокастро, Община  Камено, региона и страната.

Светилището "Русина дупка" е било създадено през ІІ-ро хилядолетие преди Христа от траките. То било посветено на Богинята-майка.

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Крепостта Русокастро е изградена в V в. на стратегическа височина – природен феномен, която контролирала най-важните пътища в Североизточна Тракия - между севера и юга, от всички източни проходи на Стара планина и Северното Черноморие към Босфора и Константинопол. Най-ранните писмени данни за съществуване на селище тук идват от един епиграфски паметник от VІ в. с посветителен надпис за византийския пълководец Юстин. Според българския историк проф. Бешевлиев вероятно той е правнук на византийския император Юстин І / 518-527г/, водил най- тежките войни с аварите.

За първи път името на Русокастро се споменава от арабския географ Ел Идриси в неговата „География на света” , като голям и многолюден град. С това име градът влиза и в описанията на византийските летописци, свързани главно с историческите събития през ХІV в.

През 2013 г. Фондация "Русокастрон" подпомага укрепването и реставрацията на храма "Рождество Богодорично" в с. Рукастро. Издирени са и предоставени исторически документи, свързани с историята на църквата. Оказва се, че изграждането на църквата е започнало още през 1811 г., което я прави важен културен обект.

Вижте снимки от археологическите находки в галерията ТУК

Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)

Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес