Серо Ел Коно е пирамидално образувание с височина 400 метра в амазонската дъждовна гора. То се издига стръмно от относително плоския пейзаж на джунглата в Източно Перу, което го прави видимо чак от Андите на запад – на 400 километра – в ясен ден.
Формацията, чието име се превежда като „конусовиден хълм“, се намира в планински район на границата между Перу и Бразилия, известен като Сиера дел Дивизор. Планините се виждат на заден план на повечето снимки на Серо Ел Коно, но формацията е изолирана от другите върхове и има необичайна пирамидална форма, което я отличава от останалата част на планинската верига.
ОЩЕ: Масова сеч в Амазония: На световните лидери им трябва път за срещата на върха за климата
Произходът на странния връх остава загадка поради отдалеченото му местоположение. Докато някои източници предполагат, че конусът може да е изгаснал вулкан, други са на мнение, че това може просто да е необичайна скална формация.
Коренното население има друго обяснение за странната планина: Според перуанския вестник La República Серо Ел Коно е духовна същност за местни племена и групи, някои от които почитат върха като „андски Апу“ – свещен планински бог или дух. В митологиите на Перу, Боливия и Еквадор Апу се е появил от Земята, за да напътства и защитава хората, живеещи наблизо.
Четвърто обяснение – за което няма доказателства – е, че Серо Ел Коно се намира върху руините на пирамида, построена от древни коренни племена, според La República.
ОЩЕ: Векове преди инките и ацтеките. Градове на 2500 години са открити в Амазонската джунгла
Серо Ел Коно се намира в непосредствена близост до река Укаяли, която е основен приток на река Амазонка. Околната джунгла е гореща точка на биоразнообразието и дом на няколко уязвими вида, включително гигантски броненосци (Priodontes maximus), ягуари (Panthera onca) и различни видове маймуни, според The Guardian. Самият връх е залесен и е част от голяма площ, която се счита за приоритет за опазване на биоразнообразието от 90-те години на миналия век.
Опасенията, че тази екосистема може да бъде унищожена от инфраструктура, незаконна сеч и златодобив са довели до създаването на Национален парк „Сиера дел Дивизор“ през 2015 г. Но последните проучвания показват, че защитеният парк, който е 1,5 пъти по-голям от Национален парк „Йелоустоун“, не е премахнал заплахите от незаконно обезлесяване и бракониерство на диви животни.