Нова надежда за лечение на коронавирус

06 април 2020, 21:00 часа • 15430 | прочитания

Противопаразитният препарат "Ивермектин" може да се окаже ефективен при лечението на коронавирус, смятат австралийски учени. Препаратът може да унищожи вируса за 48 часа, но засега само в епруветка, се казва в статия на Antiviral Research.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

"Установихме, че една доза може да премахне цялата вирусна РНК за 48 часа и дори за 24 тя значително се е съкратила", казва Кайли Вагстаф, която ръководител на изследването.

Учените предупреждават, че изследването е проведено само в епруветка и лекарството трябва да премине изпитания върху хора. Следващата задача ще бъде да се установи ефективната доза. Макар механизмът, по който Ивермектин влияе върху коронавируса да не е ясен, изхождайки от въздействието му върху други вируси може да се направи извода, че той отслабва клетките. В статията се отбелязва още, че прилагането на Ивермектин в борбата срещу коронавируса ще зависи от резултатите на предклиничните и клиничните изследвания. Сега австралийските учени активно търсят финансиране.

За и против хлорофина във Франция

Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци

Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)

Междувременно във Франция се разразиха спорове относно ефективността на хлорохина при лечение на коронавирус. Само преди дни френският професор Дидие Раул се превърна в истински герой след като направи две последователни изследвания с 24, а след това с 84 пациенти. По думите му само 25% от пациентите са останали носители на вируса след 6 дни лечение с "Плакенил" 600 мг (половината от дозата, използвана в Китай), пише Le Figaro.

Професор Франсоа Брикер, бивш началник на инфекциозна клиника, поставя под съмнение методите на Раул. Според него, не е ясно дали вирусното натоварване се е понижило в резултат на лечението или по естествен начин. Той допълва, че 600 мг хлорохин дневно не е като 100 мг, които се приемат за профилактика на маларията, и припомня, че много сериозно трябва да се контролират страничните ефекти. Но привържениците на Раул са много.

Според д-р Кристиан Перон, "ние трябва да проверим ефективността на хлорохина, като проведем изследвания, да  - това може да има странични ефекти.... Намираме се в разгара на епидемията, ако този препарат помогне да се намали броя на смъртните случаи, да облекчи сериозните случаи, то би било престъпно да не го използваме. Преживяваме военно време и няма да чакаме радномизирано изследване с плацебо."

В Гърция изпитват метод за лечение на тежки случаи на коронавирус (COVID-19) - ето как и с какви лекарства

Още: Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването

Още: Хомо сапиенс оцелял при смяната на магнитните полюси с древен крем и топло облекло

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес