Учени на НАСА откриха живи микроорганизми в латентно състояние, хванати в капан в кристали преди 60 хиляди години в пещерите в Найка в Чихуахуа в Мексико, съобщи БГНЕС.
Още: Айнщайн е бил такъв: Учени описаха нов тип личност, различна от интроверт и екстроверт
Още: Археолози откриха останки от китайски дървени ковчези на повече от 8000 години
Тези странни древни микроби очевидно са еволюирали, за да оцелеят, като са се захранвали със сулфит, манган или меден оксид, каза Пенелопе Бостън, ръководителка на Института по астробиология на НАСА в презентация през уикенда в конференция на американската асоциация за напредък на науката (AAAS) в Бостън.
Откритието дава надежди за откриване на организми, които могат да оцелеят при екстремни условия на други планети, посочват учените.
Изследователката съобщи, че е имало стотици различни микроорганизми предимно бактерии, които са останали блокирани в тези кристали за периоди, вариращи между 10 хиляди и 60 хиляди години. От тях, 90% никога не са били виждани преди това на Земята.
Още: Титаните на Студената война по Viasat History (ВИДЕО)
Още: Археолози откриха древна работилница за топене на медна руда в Египет