Психолози назоваха чертите, характерни за самотните хора
Психолозите отдавна посочват самотата като един от основните социални проблеми, а пандемията от COVID-19, разделяща роднини и приятели, е повишила интереса към този въпрос. Да се чувстваш самотен, означава да изпитваш болезнена отчужденост, когато няма към кого да се обърнеш за емоционална и социална подкрепа. Самотните хора често вярват, че никой не ги разбира и не споделя притесненията им, че никой не ги познава наистина и дори не иска да ги опознае по-добре.
Направете си празник сами: как да се справите с новогодишната тъга
Откъде преди Нова година се появява потиснатото настроение, как да го победите сами и как да не го объркате с по-сериозно разстройство,...
Самотата, особено хроничната, увеличава рисковете от много здравословни проблеми, включително психически (тревожност, депресия, безсъние) и физически (инсулт, сърдечни заболявания, затлъстяване).
Докато някои хора си намират приятели, създават семейства и не им липсва комуникация, други не могат да установят повече или по-малко близки контакти с другите.
Причините за самотата, както и начините за справяне с нея, не са изучени достатъчно добре. Много самотни хора искат да се сприятеляват, но чувстват, че не могат. Честите причини, поради които самотните не се сприятеляват с никого, са ниско доверие, липса на време, интровертност, избирателност, страх от отхвърляне и някои физиологични аспекти – например здравословно състояние.
Психолози от Харвардския и Станфордския университет, Университета на Западна Австралия и Университета Къртин са изследвали въпроса по-подробно и са изложили своите изводи в статия в сп. Personality and Individual Differences.
„Самотата е рисков фактор за развитието на психични разстройства и сериозен и нарастващ проблем за общественото здравеопазване - пишат авторите. - Но към днешна дата мерките за борба със самотата имат ограничен успех. Смятане, че разглеждането на регулирането на емоциите може да бъде полезно за разбирането на причините за самотата и за намирането на нови начини за справяне с нея.“
Коронавирусът карал американците да оглупяват
COVID-19 кара американците да оглупяват: изследвания показват, че тревогите около коронавируса карат хората да правят грешен избор, да ...
Самотата подразбира неприятни емоции поради социална изолация и липса на близки отношения, обясняват изследователите. Човек може да се чувства самотен дори когато се намира в тълпа. И, обратно - да не страда от нея, оставайки насаме със себе си.
Изследователите предполагат, че рискът от самота може да е свързан с начина, по който хората управляват емоциите си.
Изследователите поканили 501 доброволци на възраст между 18 и 88 години и ги помолили да попълнят серия от въпросници, посветени на регулирането на емоциите. Участниците в изследването трябвало да оценят такива елементи като: „Аз контролирам емоциите си, без да ги изразявам“, „Мисля как мога по-добре да се справя със ситуацията“, „Избягвам други хора“ и други, които характеризират способността за потискане на емоциите, склонността към самобичуване или, обратно - обвиняване на другите за проблемите, готовност за подкрепа на другите. Участниците отговаряли и на въпроси, предназначени да определят нивото им на самота.
Учените са успели да открият връзка между определени прояви на емоции и самота.
По-самотни се чувствали онези, които били склонни на самообвинения и обвинения на другите, на задържане на смущаващи мисли в главите си, на катастрофизиране на проблемите, а също така които по-рядко се опитвали да преразгледат тази или онази ситуация, намирайки положителни аспекти в нея.
Стрес, меланхолия или тревожност
На пръв поглед изглеждат еднакви. Всъщност тези състояния са различни по природа. Какво ги провокира? Как се различават техните симптом...
Самотните хора се оказали склонни да крият чувствата си и да потискат изразяването на емоции. Те също не търсели подкрепа от другите и отхвърляли предложената. Това водело до парадокс: въпреки че самотните участници, изглежда, искали да победят самотата, на практика те реализирали същия сценарий отново и отново, потискайки негативните емоции и избягвайки контакти.
„По такъв начин тези привични начини за регулиране на емоциите могат да поддържат състоянието на самота и социална изолация“, отбелязват учените.
„Ние стигнахме до извода, че индивидуалните различия в регулирането на емоциите могат да играят важна роля в обяснението на самотата и следователно могат да представляват многообещаваща цел за терапия“, заключават те.
Човек може да разбере отношенията със собствените си емоции с помощта на психотерапевтични методики. По-специално, когнитивно-поведенческата терапия е насочена към идентифициране на грешки в мисленето и поведението и промяна на съществуващите нагласи с по-конструктивни.
Болестите, които можем да отключим от тревожност
Всеки изпитва чувство на безпокойство в даден момент от живота си, независимо дали става дума за интервю за работа, за първа срещ...
Още от ИНТЕРЕСНО:
Прищявка на Луи XIV е причина жените да започнат да раждат в легнало положение
Кучетата могат да откриват Ковид толкова добре, колкото PCR тест?
Изследователи откриха най-дълбокото корабокрушение в света в Тихия океан (СНИМКИ, ВИДЕО)
Китайските военни охраняват древно съоръжение на 8000 години
Паранормалните преживявания са норма, а не изключение, сочи ново изследване
Учени алармират: Смъртоносни патогени от Марс могат да пристигнат на Земята
Откриха рекордно голяма бактерия, дълга колкото човешка мигла (ВИДЕО)
На мястото на антикитерското корабокрушение е намерена мраморна глава на Херкулес
Учени с отговор как възникват новите варианти на коронавируса
Странен завод от времето на Христос е открит на далечен северен остров
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: Самота тревожност интроверт Психология