За първи път в историята учени успяха да заснемат движението на молекула в релано време. Постигнали са го химици от САЩ и Финландия, съобщава сп. Nature Photonics, цитирано от БТА.
Още: Начинът, по който седим на стола, казва много за мускулите ни
Още: Учени разкриват: Има ли ползи от спането с гушната възглавница
От 80-те години на миналия век учените показваха само единични изображения на молекули. Сега химиците са успели да проследят непрекъснатото движение на една от тях в реално време и така да наблюдават прехода й от едно квантово състояние в друго.
За целта химиците са използвали двойка наночастици, които са били прикрепени към молекула. Те са играли ролята на своеобразни антени, с помощта на които специалистите са проследили движението на молекулата. В продължение на един час с лазер и микроскоп химиците са събирали данни за промените в нейното състояние.
Усреднявайки ги, учените са открили, че са наблюдавали прехода на молекулата от едно квантово състояние в друго. За да демонстрират експериментите си, химиците са монтирали запис, в който е показана еволюцията на квантовото състояние на молекулата.
Още: Самоука ученичка опроверга 40-годишна математическа хипотеза (СНИМКА)
Още: Какво е значението на сън, в който бягате, но стоите на едно място
Специалистите отбелязват, че за пръв път са имали възможност да наблюдават в реално време клетъчната динамика и различните биохимически реакции в живи организми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тревога: Континентите се засушават с безпрецедентна скорост
Сред плановете на учените е да наблюдават образуването на нови химични съединения и разпадането на молекули.
Според експерти откритието на химиците от Финландия и САЩ ще помогне за напредъка в създаването на високопроизводителни квантови компютри, а също в усъвършенстването на методите за шифроване на електронни съобщения