Боряна Калейн се класира за финала на многобоя в Токио

4205
Снимка: БФХГ

Българската гимнастичка Боряна Калейн ще се бори за медал в многобоя на олимпийския турнир по художествена гимнастика, след като преодоля днешната квалификация. Другата ни участничка в индивидуалното в Токио Катрин Тасева остана извън челната десетка и приключи с участието си на Олимпиадата.

Калейн събра резултат 95.650 след изиграването на четирите си съчетания (24.100 на обръч, 25.800 на топка, 26.600 на бухалки и 19.150 на лента), което ѝ отреди осмо място в квалификацията.

Исторически медал за Боряна Калейн от Европейското първенство

Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя на Европейското първенство по художествена гимнастика, което се провежда в Двореца на к...

Тасева бе на позиция за финал след първите три завъртания, но допусна грешки при изпълнението си с лента, където получи оценка 17.650 за сбор от 91.100. По този начин тя завърши на 14-та позиция и не успя да се класира за финала. Най-вероятно това бе последното състезание в кариерата на Катрин Тасева.

Очаквано най-силно в квалификацията се представиха представителките на Руския олимпийски комитет Дина Аверина (106.300) и Арина Аверина (106.175), а за утрешния финал се класираха още Линой Ашрам и Никол Зеликман (Израел), Алина Харнаско и Анастасия Салос (Беларус), Виктория Оноприенко и Кристина Похранична (Украйна), както и японката Сумире Кита италианката Милена Балдасари.

Финалът в индивидуалния многобой е в събота от 9:20 часа българско време. Преди това от 5:00 часа започва квалификацията в многобоя за ансамблите, където ще бъдем представени от българския ансамбъл по художествена гимнастика.