България, Румъния, Гърция и Сърбия подписаха първия официален документ за подготовка на общи кандидатури за домакинства на Европейско и Световно първенство по футбол. Спортните министри и футболните федерации на страните проведоха среща на високо ниво в Солун.
Още: За пръв път в историята: Жена слезе под 14 минути на 5000 метра!
Още: Нов малшанс провали Никола Цолов във Формула 3 - удар от съперник го остави последен
Българският министърът на младежта и спорта Красен Кралев, министърът на младежта и спорта на Сърбия Ваня Удовичич, заместник-министърът на културата и спорта на Гърция Георгос Василиадис и министърът на младежта и спорта на Румъния Богдан Константин Матей подписаха Меморандум за разбирателство между четирите правителства, с който да се официализира учредяването на организационен комитет за подготовка на съвместната кандидатура за Мондиал 2030 г. и Европейското първенство през 2028 г.
По време на разговора бяха обсъдени основните аспекти, свързани с подготовката на общата кандидатура. Около 70% от подготовката е свързана със спортната инфраструктура във всяка от четирите страни. Освен заявената политическа подкрепа от страна на всички, след официалното стартиране на подготовката трябва да има сериозни гаранции, че нито една държава няма да се откаже до завършване на процеса, без значение от политическата ситуация в страните.
“Вярвам, че обществото успя да приеме идеята за обща кандидатура за престижен спортен форум, защото това е шанс да направим нещо добро за Балканите, нещо историческо – което ще помогне изключително много за развитието на региона”, заяви Красен Кралев. По думите му, ключът към успеха на кандидатурата е доброто планиране и реалната преценка на възможностите. “Подписването на международното споразумение днес е първата стъпка към реализирането на нашата обща мечта”, каза той. Българският спортен министър направи предложение до края на годината да се вземе окончателно решение дали ще кандидатстваме за Световно или Европейско първенство.
“Има много сериозна разлика в инфраструктурата, която се изисква”, коментира Кралев. Той сподели от опита си като гост на редица международни спортни събития, че държавите на Балканите и в Източна Европа полагат огромни усилия да се представят отлично по отношение на организация и провеждане на събитията и практиката показва, че в много случаи се представяме по-добре от най-развитите държави. Според Красен Кралев не би трябвало на Балканите и в България да имаме притеснения, че ще се успеем да се справим с това предизвикателство.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Никола Цолов смаза конкуренцията в единствената тренировка на Силвърстоун
От страна на България, в разговорите на експертно ниво участваха президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов, изпълнителният директор на Национална спортна база Пламен Манолов и директорът на дирекция "Европейски програми, проекти и международно сътрудничество" на Министерство на младежта и спорта Виктория Славкова. Борислав Михайлов коментира, че прогресът в преговорите е виден и все повече се приближаваме към официализирането на партньорството между България, Румъния, Гърция и Сърбия. “Партньорството между нашите четири държави е от фундаментално значение за развитието на спорта в региона и за приятелските отношения между четирите държави”, каза той.
От името на Румъния на срещата присъства президентът на Румънския футболен съюз Разван Бурлеану. Той представи пред присъстващите презентация с обобщена информация за условията и възможностите в България, Сърбия, Румъния и Гърция. Бурлеану беше категоричен, че именно футболът може да бъде пътят за икономическо развитие на регионите.
Работната среща в Солун бе четвърта поред между четирите държави.
Още: В Ред Бул взеха решение за бъдещето на Юки Цунода
Още: Отборите във Формула 1 треперят заради евентуалния трансфер на Верстапен в Мерцедес