Параатлетът Християн Стоянов отново национален шампион по крос кънтри

6924

Параатлетът Християн Стоянов спечели Националния шампионат по крос кънтри за мъже за 2023 година. Състезателят на "Дунав-Русе", който е възпитаник на легендата в средните и дългите бягания Евгени Игнатов, пробяга дистанцията от 10 километра за 32:02 мин. и спечели убедително надпреварата за втора поредна година.

Християн Стоянов - национален шампион на крос кънтри

Християн, който е двукратен световен шампион и сребърен медалист от Параолимпийските игри в Токио, разби конкуренцията с много силно бягане в горещото и прашно трасе в Пирдоп. На втора и трета позиция финишираха Исмаил Ссенанджи и Николай Първанов, съответно с времена 32:29 и 33:35 мин.

Християн Стоянов

В състезанието участва и Иво Балабанов, който преди няколко седмици бяга на първото световно първенство на шосе, където постави и нов национален рекорд на 5 километра - 13:41 мин. Той обаче не завърши крос кънтрито в Пирдоп, след като се отказа посредата на бягането.

Милица Мирчева шампионка при жените за трета поредна година

При жените Милица Мирчева не допусна изненада и спечели убедително държавната титла за трета поредна година. Състезателката на Йоло Николов пробяга 8-те километра за време 28:52 мин. Тя също участва на световното на шосе в началото на октомври, където пробяга 5-те километра с нов национален рекорд от 15:45 мин.

Милица Мирчева

Втора при жените на крос кънтрито завърши Девора Аврамова с 29:21 мин. На трета позиция се нареди Маринела Нинева, която финишира за 31:27 мин. Пълните резултати от състезанието можете да видите на сайта на БФЛА.

На 11 ноември ще се проведе Балкански шампионат по крос кънтри, отново на трасето в Пирдоп. В него участие ще вземат най-добре представилите се състезатели на националния шампионат.