Дългогодишният председател на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова, която продължава да управлява въпреки загубените избори на Общото събрание на 19 март, излезе с ново изявление по повод Деня на спорта на 17 май. Тя се обърна към представителите на медиите, спортистите, олимпийците, спортните федерации и българите, за да каже своята истина - и "за да не изгубим пътя към Милано-Кортина", където ще се проведат Зимните олимпийски игри през 2026 г.
Истината на Стефка Костадинова - отвъд внушенията, отвъд емоциите, отвъд заглавията
Костадинова за пореден път опита да разясни ситуацията в Българския олимпийски комитет от своята гледна точка - "отвъд внушенията, отвъд емоциите, отвъд заглавията". И заяви, че многократно е изразявала готовност да се оттегли от председателския пост и да го отстъпи на новоизбрания председател Весела Лечева. Само че Костадинова смята, че законът и моралът не ѝ дават това право, тъй като тя продължава да е вписана като председател - и носи отговорност със своя подпис за всяко решение, взето в БОК.
Именно затова Костадинова отново подчерта, че ще продължи да изпълнява функциите си на председател, независимо от натиска срещу нея и стремежа за "бърза легитимация" на Весела Лечева като председател на БОК. Тя затвърди решението си и след извънредната среща на Изпълнителното бюро на БОК, на която всички са се обединили около това, че само съдът може да даде властта на Лечева. Ето какво гласи изявлението на Стефка Костадинова:
"В последните седмици, натискът върху мен като президент на БОК е нараснал до нива, които не отговарят на ценностите, в които вярвам. Натиск не само от хора в страната, но и чрез опити за външна легитимация. Очаква се от мен да остана на поста формално и да нося юридическа отговорност като президент на БОК, но да предам управлението. Да подписвам – без глас. Да бъда – но без да ръководя. Само от стремеж за бърза легитимация на г-жа Весела Лечева като президент на Български Олимпийски комитет.
Не веднъж съм казвала, че съм готова да се оттегля. Заявих го и вчера на среща с членове на Изпълнителния комитет на БОК. Но законът и моралът не ми дават това право в момента. Защото ако хвърля оставка в този момент, БОК ще остане без легален представител. А това ще отвори път към най-лошия сценарий – реална причина за санкции. И затова останах. Не от инат. А от дълг.
На 15 май проведох среща с членове на Изпълнителния комитет на БОК – легитимният орган, избран да взема решения във време на победи, медали и триумфи, но и в трудни времена. Заедно с олимпийски шампиони, заслужили легенди в спорта и колеги обсъдихме всичко открито – и фактите, и натиска, и играта зад кулисите. Постигнахме единомислие:
Българският олимпийски комитет не е нито поле за лични амбиции, нито арена за международни внушения. БОК е независима институция. И трябва да остане такава.
Все по-често и Вие публично започнахте да чувате думата „суспендиране“. Аз я чувам от седмици по различни канали, в разговори и опити за натиск над мен да предам институцията на г-жа Лечева и да остана да верифицирам с подписа си нейните решения. Тази дума – „суспендиране“ - се внася удобно в българското публично пространство – без основание, без официална процедура, без сигнал. Това не е отговорен подход. Това е опит да се постави институцията под страх, а обществото – пред свършен факт.
Предстоят Зимните олимпийски игри в Милано–Кортина – една от най-обещаващите Олимпиади в историята на българските зимни спортове. Имаме спечелени квоти, ще спечелим още. Делегацията ни ще бъде силна, голяма, представителна. Да бъде поставено под съмнение участието на тези спортисти – заради един пост, едно име и нечий апетит за влияние – би било несправедливо, неморално и незаслужено. Българските спортисти не трябва да плащат цената на чужди амбиции. Милано–Кортина няма да ни прости, ако предадем принципите си днес.
Уверявам членовете на БОК, спортистите и широката общественост: днес и до момента няма нито едно правно основание МОК да започва каквато и да е процедура. Няма държавна намеса. Няма корупция. Няма натиск. Има само нетърпение. И апетит към пост.
БОК е под юрисдикцията на българския и европейския закон. Аз също. Не мога да приема модел, в който ми се обаждат от някъде, за да разпиша договор или разход. Дали е за 100 лева или за 200 000 евро, няма значение. Ако това е компромис, той е несъвместим с правото на свободен избор – гарантирано както от българската Конституция, така и от олимпийската харта. Граничи с престъпление.
Искам да заявя ясно:
БОК не е личен актив.
Затова оставам отговорна пред вас – докато българският съд се произнесе. Не защото властта ме задържа. А защото празното пространство би създало хаос – не ред.
Призовавам всички, които обичат спорта:
Да не търсим бързи победи, а устойчиво доверие. Да не гоним титли, а истина. Да не съдим, а да изчакаме онези, чиято работа е да отсъдят.
Скъпи спортисти, федерации, членове на олимпийското семейство – Време е да запазим мълчание за разпри и да вдигнем глас за единство."