Исканията на президента към народните представители са изпълними. Въпросът е в това по какъв начин се оценява ситуацията. Това каза социологът Антоний Гълъбов в интервю за предаването "12+3" на БНР.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
От изявлението на г-н Мерджанов след президента разбрахме, че всъщност БСП не оценява кризата в мащабите, в които я виждат повечето наблюдатели, а точно обратното – отново сме свидетели на възстановяването на това говорене срещу президента и на този тип институционална война, на която бяхме свидетели и през изминалата една година, добави той.
Според Гълъбов няма коалиция между ДПС и ГЕРБ: Еднаква е позицията за актуализацията на бюджета, но причините са различни. ДПС в момента маневрира в много сложна ситуация. В нея ДПС предпочита да подкрепи по-разумните решения, отколкото да следва лоялно БСП и това се случва от месец и половина насам.
Политологът обясни, че началото между БСП и ДПС е било поставено в резултат на изявлението на лидера на БСП Сергей Станишев по повод Украйна и референдума в Крим. Тогава за първи път ДПС даде ясен сигнал, че не е готово да следва своя коалиционен партньор във властта, след като той се кани да катастрофира.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Гълъбов обясни: Това, което виждаме в момента, е по-скоро маневрата на ДПС, отколкото някакъв траен тип коалиция. Коалиционен съюз между ГЕРБ и ДПС би бил еднакво опасен и застрашителен и за двете формации.
По отношение на отказа на БСП да актуализира бюджета Гълъбов каза:
Нежеланието да се съобщи действителното състояние на страната е много голям проблем, защото това ще се превърне в приоритет на дейността на служебното правителство. То ще трябва в края на своя кратък мандат да осведоми българското общество за действителното състояние на страната. Правителството в оставка не пожела да направи това. Позицията на БСП в момента е слаба и именно заради това е по-агресивна. Коалиция за България се разпадна. БСП остана сама и в навечерието на изборите за нов председател най-вероятно ще предпочете да запази тази конфронтационна риторика.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски