БСП и ДПС официално поискаха указа за ЦИК да се обяви за противоконституционен

02 април 2014, 14:31 часа 13336 прочитания

БСП и ДПС внесоха в Конституционния съд искане указът, с който президента Росен Плевнелиев назначи състава на Централната избирателна комисия, да бъде обявен за противоконституционен. Това каза пред журналисти заместник-председател на Народното събрание Мая Манолова,предаде „Фокус”.

Още: "Ще стане ли мисията възможна": Започват дебатите по третия вот на недоверие

Още: Народното събрание гласува оставката на Кирил Петков

Под искането до Конституционния съд са се подписали 117 народни представители.

„В искането твърдим, че с указа си президентът е нарушил два конституционни принципа – на правовата държава и принципа на разделението на властите, нарушавайки императивната норма на Изборния кодекс, която му вменява по какъв начин да разпредели членския състав на ЦИК”, обясни Манолова.

По думите й, на практика Плевнелиев е нарушил и принципа на правовата държава, защото и в редица свои решения самият Конституционен съд е заявил, че прилагането на принципа на правовата държава означава всички държавни органи, упражнявайки своите правомощия, да се ръководят от законите и да ги спазват точно.

Още: "Изказването ми беше твърде емоционално": Тошко Йорданов отново се извини на медиците

Още: "ПП са в същата ситуация, заради която съсипваха ГЕРБ и ДПС": Говори Георги Харизанов (ВИДЕО)

От изказването на Росен Плевнелиев от вчера е станало ясно, че той напълно разбира онова, което законът му налага, обясни Манолова. "То не му харесва и той не го спазва, защото според него не дава достатъчно членове на неговата партия - ГЕРБ", добави тя и бе категорична, че с изказването си Плевнелиев сам е признал, че смята балансите в ЦИК за нарушени и поради тази причина си позволява да даде на ГЕРБ един член повече.

Преди дни от „Атака” заявиха, че ще подкрепят жалбата на БСП срещу президентския указ.

Припомняме, че ДПС се отказа от своята квота за ЦИК и я подкрепи предложения от ГЕРБ кандидат за заместни-председател на Комсията. Преди решението на ДПС квотите бяха разпределени така: 6 от ГЕРБ, 5 от БСП, 1 от ДПС, 1 от "Атака", 1 от НДСВ и 1 от Синята коалиция.

 

Още: Кабинетът включва България във Фонд "ЕС за Украйна"

Още: Надежда Йорданова заговори за любовен сериал между ГЕРБ и "Възраждане" (ВИДЕО)

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес