От Министерството на културата (МК) посочиха "нестабилната политическа обстановка" от 2021 г. до 2023 г. като основен виновник за забавянето на внасянето на законопроект, чрез който важни директиви на Европейския съюз относно авторските права е трябвало да бъдат имплементирани в българското законодателство. Това става ясно от позиция, публикувана в официалния сайт на културното министерство на 4 юли. Поводът за тази публикация е пресконференцията на "Филмаутор" от 3 юли - единствената организация у нас, която се грижи за авторските и продуцентските права за аудио-визуалните произведения.
На въпросната пресконференция от сдружението алармираха, че страната ни е глобена с близо 4 млн. лева от ЕС, защото не е въвела въпросните директиви навреме. От "Филмаутор" обясниха още, че след закъснялото им въвеждане през 2023 г., ситуацията не се е променила, защото кабелните оператори продължават да не плащат нито лев за филмите, които излъчват по телевизионните си канали. Министерството на културата пък нито контролира, нито санкционира това и така от "Филмаутор" правят заключение, че държавата разпъва чадър над въпросните оператори.
Снимка: БГНЕС
Обяснението на МК
В позицията си МК подробно обяснява, че подготвеният законопроект не е внесен в рамките на 47-ото Народно събрание, тъй като то продължава от 3.12.2021 г. само до 2.08.2022 г. На 22.11.2022 г. законопроектът е одобрен в рамките на 48-ото Народно събрание. "Същият е внесен в Народното събрание със сигнатура 48-202-01-36 от 22 ноември 2022 г., но поради предсрочното разпускане на органа законодателната процедура остава незавършена.", се казва в позицията. И така, през февруари 2023 г. ЕС налага глобата на България.
Още: Министерството очаква предложения за запълване на Националния културен календар за 2026 г.
Месец по-късно законопроектът все пак е предложен и одобрен отново в 49-ото НС, през април е внесен, а през ноември 2023 г. официално е одобрен. "Законът е обнародван в бр. 100 на "Държавен вестник" от 1 декември 2023 г. и е влязъл в сила от същата дата.", пишат в официалния сайт на Министерството на културата.
Законът не се спазва, но МК не казва защо
Снимка: iStock
Позицията на Министерството на културата завършва с абзац, в който се дава оправдание за сложността на законопроекта и посочване на факта, че не само България е глобена, но и други 10 държави. По-интересното е, че в позицията на МК не се казва нито дума за твърденията на "Филмаутор", че министерството по никакъв начин не съблюдава дали приетият на 1.12.2023 г. закон не се спазва, нито прилага функциите си за санкциониране.
Още: Мариан Бачев: Все още гасим пожари и попълваме празнините
Не се коментират и твърденията, че по този начин държавата разпъва чадър над нарушенията на кабелните оператори, от които, по думите на представителите на "Филмаутор" на пресконференцията на 3 юли, последно е дошло предложение да отчисляват 0,1% от таксите на потребителите, при средно 1,5% и 2% в другите европейски страни.
Очаква се нова позиция на Министерството на културата или поне официално обяснение от културното ведомство, с което да се разясни и тази част от проблема с неплащането на авторски права за филмите от страна на кабелните оператори.
Пълния текст на позицията на МК можете да прочетете ТУК.