Митева: Още в сряда може да се поиска изслушване на Гешев за записите

16 август 2021, 15:06 часа 2573 прочитания 0 коментара

Председателят на Народното събрание Ива Митева коментира на влизане в президентството за Консултативния съвет за национална сигурност, че в сряда може да бъде поискано изслушване на главния прокурор Иван Гешев на заседание на Комисията по правни въпроси, ако до сряда комисиите бъдат конституирани.

Още: "Отпадналата необходимост" го спаси: Тодор Чобанов за античния амфитеатър в София

Още: Гласят я за премиер? Номинираха председателя на КЗП за заместник-омбудсман

Припомняме, че след публикувания видеозапис с кадри с полицейско насилие над протестиращи миналото лято, председателят на парламента свика извънредно заседание на Народното събрание на 17 август 2021 г. (вторник) за изслушване на министъра на вътрешните работи.

През уикенда стана известно, че прокуратурата е знаела за видеозаписа.

„Едната точка за утре за дневния ред е проект на решение за внасяне на доклад от главния прокурор относно прилагането на закона по отношение дейността на прокуратурата и разследващите органи, свързани с полицейското насилие. Това е процедура, която вече е прилагана 2019 г., така че не виждам проблем този доклад да бъде внесен. До петък е срокът“, обясни тя.

Още: "Кирил Петков може отново да оглави ПП, може да бъде и кандидат за президент": Анализ

Още: Боян Юруков: Правителството излъга, че спира да продава държавни имоти - часове по-късно има нови търгове (КАРТА)

Според председателя на НС така стои въпроса и с разглеждането на актуализацията на бюджета - всичко зависи от това, дали комисиите ще бъдат създаденя.

Ива Митева настоя правителството и президента да не оказват натиск на парламента за актуализация на бюджета. 

"Всеки да спазва правомощията си по Конституция. Чухме президента миналата седмица да поставя условия. Смятам, че съм била винаги коректна в отношенията си и в спазването на Конституцията и законите. Смятам, че всеки трябва да знае правомощията си по Конституция. Аз разбирам, че Министерският съвет искат да се приеме бюджета както са го внесли, но ние сме демократична република и Народното събрание е колективен орган. Бюджетът е внесен и гласуването му няма как се избегне", коментира още парламентарната тя.

Тя призова народните представители да обмислят датата за президентските избори. 

Още: "Продължаваме промяната" с петиция срещу разпродажбата на хиляди държавни имоти

Още: "Държавната Lafka": Денков за магазините за хората и как Пеевски съсипва всичко, до което се докосне

„Знаете, че времето наближава. Започваме да навлизаме в този 60-дневен срок за насрочване на изборите. Надявам се и този въпрос да бъде обсъден тази седмица на Председателски съвет“, каза още Ива Митева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес