Сградата на улица "Врабча" 23 в София е най-желана за централа от партиите.
Още: "Не мога да проследя всички емоционални изблици": Йотова за напрежение между Радев и Борисов
Още: "ПП е по-жива отвсякога": Асен Василев се закани на държавата с главно "Д"
НДСВ отказва да освободи държавния офис, който заема, ЗНС на Румен Йончев и АБВ на Георги Първанов искат да се нанесат там, а Министерството на финансите - да настани НАП, съобщи в. "24 часа".
От няколко месеца Областната управа в София се опитва да накара НДСВ да освободи централата, защото партията е изгубила правото си на офис, осигурен от държавата. Още през юли областният управител Росен Малинов е прекратил едностранно договора за наем с НДСВ от 2005 г. и е издал заповед за изземване на етажа поради отпаднало основание. След разговори с ръководството на НДСВ изпълнението на заповедта е спряно до обявяване на резултатите от парламентарните избори. И на тях обаче партията не получава над 1% от действителните гласове, както изисква Законът за политическите партии, за да има право на офис от държавата. Резултатът на НДСВ на вота е 0,24%. Затова Малинов възобновява изпълнението на заповедта и дава срок до 20 ноември НДСВ да освободи имота. Ако партията откаже, на 21 ноември държавата ще си го вземе принудително. На 17 ноември обаче НДСВ подава жалба в административния съд. Така до произнасяне на съда партията остава на ул. "Врабча" 23.
Междувременно Министерството на финансите е започнало процедура по обявяване на имота, който е частна държавна собственост, за публична. Целта е той да бъде предоставен на НАП след решение на Министерския съвет.
Още: Нови фронтовaци и нов тил: Кирил Петков иска ПП да стане опасна за мафията
Още: "Омраза и пак омраза": Борисов отвърна на Радев и каза къде са парите за "Хемус" (ВИДЕО)
За партийна централа пък са го поискали ЗНС на Румен Йончев и АБВ на Георги Първанов. И двете партии обаче са част от коалиции. Засега писмено интерес към сградата е заявила само АБВ. Писмото е изпратено на 3 ноември, а областната управа е изпратила преписка до регионалното министерство, което трябва да реши дали да предостави имота и да внесе доклад в Министерския съвет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божидар Божанов: Натрупаното обществено недоволство може да прерасне в масови протести
Още: България и скандален американски лобист: Нямаме договор, но САЩ ни казват да търсим правна помощ
Според Малинов обаче има неясноти в закона, когато става дума за предоставяне на държавен имот на партии, които са част от коалиции.
Имот за партийна централа на "Движение 21", което получи 1,19% на изборите, е поискала и Татяна Дончева. Движението също е харесало сградата на ул. "Врабча" 23, но е готово да разгледа и други помещения, които областната управа предложи.
АБВ и "Движение 21" тепърва ще започнат да оглеждат свободните държавни имоти. Предимство ще имат парламентарно представените партии.
Още: Рекламира ли БДЖ партия "Възраждане"? Министърът на транспорта с позиция
Още: Колчетата, сложени около парламента, за да не ходи Пеевски пеша, са незаконни (СНИМКИ)
Всички искат да са на жълтите павета. Имаме само 11 свободни имота - кантори и апартаменти. Някои от тях са в центъра, други по кварталите - в "Младост" и "Изгрев", каза Малинов.