Окончателно: 2-ри януари 2017 г. ще е почивен ден
2-ри януари остава почивен ден, тъй като се пада понеделник, а според предложението, ако официалният празник е през уикенда, както се пада 1-ви януари, денят след него е почивен.
На първо четене: Втори януари е почивен ден
Народното събрание прие на първо четене промени в Кодекса на труда, с които отпада сливането на празнични и почивни дни, както и отрабо...
С 93 гласа "за", 4 "против" и 16 "въздържали се" депутатите сложиха край на сливането на почивни дни с уикенда, както и на отработването в събота. Приетите промени обаче предвиждат, когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. Заради това, че 31 декември (събота) не е официален празник, няма да се почива и на 3 януари 2017 г.
Така през 2017 г. неработни дни ще бъдат 2 януари; 3 март; 14 и 17 април (разпети петък и понеделника след Великден); 1, 8 (понеделникът след Гергьовден) и 24 май; 6 и 22 септември; 25 и 26 декември.
Actualno.com припомня, че почивните понеделници след официален празник, когато той се пада в събота и неделя, бяха одобрени по-рано от комисията по труда и социалната политика на Народното събрание.
Правителството предложи новата система да замени досегашните дълги уикенди с отработване в събота. Промяната в Кодекса на труда бе предложена от социалния министър в оставка Зорница Русинова. Тя премахва сливането на почивни дни и отработването им. За официалните празници вече ще се почива само на съответната дата, ако се падат в работен ден, и един ден извънредно в понеделник, ако се падат през уикенда. Това дава по 3 почивни дни допълнително всяка година.
Работодателите полудяха заради очертаващите се почивни дни по нов закон
Днес, 20 декември, от 11:00 часа парламентът ще заседава извънредно, като се очаква да гласува окончателно промяната в Изборния кодеск,...
Бизнесът обаче не харесва и тази схема, стана ясно от предоставените в социалната комисия становища. Според работодатели не било нужно да се дава извънреден почивен ден в понеделник.
Заради готвената промяна и четирите големи работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, вкупом изпратиха снощи (19.12.2016 г.) до медиите декларации против евентуалното ѝ приемане. Причината - мярката била в противоречие с Конституцията, нямало количествена оценка за въздействие на готвената законова промяна, нарушава и Кодекса на труда и конвенции на Международната организация на труда (МОТ) за работното време и социалния диалог, защото проекта за промяна не е обсъждан в НСТС.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
"Триумвират" с Борисов и Пеевски, продажбата на земи и договора с "Боташ": Говори Асен Василев
Приемаме още мигранти, за да влезем в Шенген? Категорично "не" от премиера Денков
Делян Пеевски атакува Румен Радев заради промените в Конституцията
Радев: В такъв парламент не мога да внеса предложения за Конституция
Бойко Ноев: Криза с "Лукойл" може да бутне правителството
Тома Биков каза спряган ли е Борисов за премиер при ротацията
Сачева: Можеше да дадем коледни надбавки към пенсиите
Омеква ли Виена: Частични отстъпки за България и Румъния за Шенген
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: Народно събрание Почивни дни работодатели Закон за труда