Правната комисия на Народното събрание отхвърли ветото на президента на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество с 10 гласа „за”, 7 гласа „против” и без „въздържали се”, предаде БГНЕС.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Държавният глава наложи вето върху закона на 2 януари. В мотивите се посочва, че корупцията не може да се ограничи само до мерките, предвидени в приетия закон. "Тези мерки, макар и необходими, не са достатъчни за ефективното противодействие на корупцията, каквито са очакванията на обществото“, се казва още в позицията на държавния глава. Радев смята, че на практика цялото ръководство на новия орган срещу корупцията ще се избира от мнозинството в парламента и се създава опасност депутатите да се месят в работата му. В мотивите за връщане се посочва още същественото несъответствие на закона с поставената в него цел – ефективно противодействие на корупцията, както и отклонения от основни начала на Конституцията и международни договори, по които България е страна.
В началото на дебата проф. Емилия Друмева, председател на правния съвет към президента, заяви: "Искам да ви уверя, че мотивите за ветото са подготвени с внимание, отговорност, анализ, със сравняване с чужди практики, с Конституцията и с други международни договори - всичко това е извършено и добронамерено. Аргументите в мотивите са юридически, а политически са институциите- и те функционират в политическото пространство, общуват помежду си, взаимодействат, сътрудничат си, в тази рамка действат механизми за баланси. Един такъв инструмент е президентското вето".
В самия указ се оценява положително, че при подготовката му са извършени необходимите обсъждания, в условията на максимална прозрачност, каза пък зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов. В своите мотиви президентът излага различна концепция за корупцията, добави той. Считаме, че корупцията е понятие по-широко от престъпление, не е отделно престъпление или група престъпления, не е и понятие от криминологията- за нас то е социално явление, каза зам.министърът.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
От август месец м.г. спорим що е това корупция, заяви депутатът от БСП за България Крум Зарков. Но всички хора знаят що е това корупция, категоричен бе той. Колкото до социалното явление корупция - ветото на президента наистина беше предопределено, няма някой извън управляващите, който да е дал положително становище за закона. А и няма нищо ново в този закон, добави той.
Какво още се каза по време на дебата прочетете ТУК.
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Реакцията на президента
Отхвърлянето на ветото върху Антикорупционния закон от Правна комисия показва, че няма воля за борба с корупцията, заяви пред журналисти президентът Румен Радев, предаде „Фокус“.
„Това не е изненадващо за мен. Всички дебати около Антикорупционния закон и особено събитията от днес показват, че няма политическа воля за реална и всеобхватна борба с корупцията. Явно тази борба ще продължи да се води от гражданите и от медиите“, коментира държавният глава.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
На въпрос дали ще сезира Конституционния съд за антикорупционното законодателство, Радев подчерта, че приетият закон няма да доведе до реални промени, каквито хората очакват.