Настоявам в самата преговорна рамка да се открие нова глава. Там, в граза 35, да се заложат всички критерии за изпълнение съгласно нашата позиция, а не да е само позиця.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Това заяви президентът Румен Радев в предаването "Панорама" на БНТ.
По думите му Македония трябва сама да реши как да процедира, защото ситуацията там е сложна.
"Не България, а Република Македония е кандидат за членство и трябва сама да реши дали ше загърби поведението си досега. За мен е важно, че успях да убедя българското правителство, че не може да има безусловна подкрепа", каза Радев. С това той припомни за свиканото от него съвещание, на което е договорено да има национална рамка.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
"Моето мнение е балансирано, различно е от това на ВМРО", подчерта Радев. Според него правителството няма ясно изразени механизми, с които да отстоява позицията си. "А има и подводни камъни", каза Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По думите му Германия, а и други страни, вече са чули българското становище именно защото е заявено по балансиран начин.
"Преди всичко страната ни трябва да отстоява своята история и език. Убеден съм, че работейки кооперативно с нашите братя, ние ще намерим правилните решения. Но след като договорът за добросъседство не ни водят до тях, ние ще намерим други средства", каза Радев.
"България е член на ЕС и не може да си позволи да внесе още един проблем в съюза, затова кооперативно трябва да намерим решение, но отстоявайки историческия и културния си интерес", посочи президентът.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски