Румънският премиер разкри кога ще стартира газопроводът Гюргево-Русе

29 март 2019, 14:29 часа 1012 прочитания 0 коментара

България е ключов партньор на Румъния в региона. Това заяви румънският министър-председател Виорика Дънчила след среща с българския премиер Бойко Борисов в Букурещ.

Още: Росен Желязков: България подкрепя създаването на европейска „стена срещу дронове“

Още: Мартин Димитров: Обществена тайна е, че правителството готви вдигане на данъци и осигуровки

Сред темите, които са били обсъдени, е енергетиката. Дънчила заяви, че газопроводът Гюргево-Русе, който е построен през 2017 г., най-вероятно ще стане оперативен през 2019 г.

Двете страни също така са изразили подкрепата си за вертикалният газов коридор – Гърция, България и Румъния

Дънчила отбеляза, че търговският стокообмен между двете страни е около 4 милиарда евро, като се отбелязва растеж вече седем поредни години.

Още: Няма проблем за един контролен орган на пътя: Кирил Добрев след корупцията в ДАИ

Още: Ивелин Михайлов: Сигурно ДАИ имат корупция по-малко от всяка друга институция

„Потвърдихме заедно с премиера Борисов да дадем тласък на сътрудничеството, което да продължи положителната тенденция.

Нашата твърда ангажираност е отразена в политическа декларация, която очертава рамката за действие и укрепване на сътрудничеството между двете страни в регионален и международен план“, каза Дънчила.

Тя подчерта, че по време на срещата е засегнат въпроса за „обезпечаване на правата на етническите румънци в България и на етническите българи в Румъния“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес