Парламентът очаквано отмени машинното гласуване за местни и парламентарни избори на първо четене и съкрати до едва 3 дни срока до окончателното гласуване на промените на второто четене. Предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс бяха приети със 122 "За", 96 "Против" и 1 въздържал се.
Още: Депутатите: Референдум за еврото - не, изслушване за "Боташ" - да
Още: "Софиянци трябва да си изстрадат промяната": Борисов за хаоса с транспорта в София (ВИДЕО)
В тяхна полза гласуваха вносителите от ГЕРБ, официалният им коалиционен партньор Обединени патриоти и партията на Веселин Марешки – Воля. Против се обявиха от БСП и ДПС.
Така депутатите в пленарна зала потвърдиха решението на правната комисия, която прие с 12 на 9 гласа машинното гласуване да не се използва на най-важните избори - местни и парламентарни, а само на президентски и европейски
За разлика от миналия петък, този път опозицията се регистрира за гласуването и парламентът събра кворум. Извънредното заседание беше посветено основно на машинния вот, на който депутатите отделиха 2 часа и половина и размениха аргументи и взаимни обвинения.
Още: Пеевски "връща на поправителен" Желязков за законодателната програма (ВИДЕО)
Според аргументите на ГЕРБ изборите с многомандатни избирателни райони са значително по-сложни от останалите, а това налага по-различни бюлетини, както и по-сложен софтуер за машините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Управлява ни безхаберна шайка, мислеща за собственото си благополучие": Нинова с нов залп
Още: Наруши ли Наталия Киселова Конституцията? Отговорът от проф. Екатерина Михайлова
Машинното гласуване прави изборния процес по-труден, то е по-скъпо и носи повече рискове, като може дори да се стигне до касиране на вота, предупредиха управляващите.
Опозицията обвини ГЕРБ, че умишлено саботира машинното гласуване с цел манипулиране на вота. "Прецакахте машинното гласуване, прецакахте преференциалното гласуване. Искате да отнемете конституционни права на българите", казаха от опозицията.
Машините ще създадат повече проблеми, отколкото решения, заяви депутатът от Обединени патриоти Емил Димитров-Ревизоро.
Още: "Автогол" и "тежко политическо самоубийство": Бивш вътрешен министър за референдума на Радев
Още: ПП-ДБ: Изслушването за „Боташ“ да бъде първа точка в парламента в сряда
Според Явор Божанков от БСП част от депутатите бъркат машинно гласуване с електронно, затова се притеснявали от хакерска атака. "Машините не могат да се хакнат, те не са онлайн. Проблемът е, че голяма част от хората в тази зала са перманентно офлайн", каза представителят на левицата.
ПРИМЕРИ С ВИДЕО КАК МОЖЕ ДА СЕ МАНИПУЛИРА МАШИНА!
Машините няма да решат проблема на българската демокрация, отговорността е на политиците, каза Валери Жаблянов от БСП.
Това е второто отваряне на Изборния кодекс за тази година. През февруари на два пъти депутатите се занимаваха с промените в изборното законодателство. На 14 февруари 2019 г. депутатите приеха изменения в Изборния кодекс, с които решиха хартиеното гласуване да бъде заменено с машинно на вота след местните избори през 2019 г. Предложеният текст предвиждаше още при европейския вот машинно гласуване да се проведе в най-малко 3000 избирателни секции, а за общите избори за общински съветници и кметове през 2019 г. машинно гласуване да бъде осъществено в най-малко 6000 избирателни секции.