Няма спор, че нашата национална кухня е изключително разнообразна и богата и определено трудно някоя друга би се мерила с нея по тези показатели. Изобилието от супи, салати, пости и месни готвени блюда, тестени изделия смайва чужденците. И все пак, когато някой каже „национално ястие“, всеки се сеща за баницата.
Баницата
Домашната баница се прави от точени кори, наредени на пластове и между тях е наредена различна плънка. Баницата присъства неотлъчно на трапезата ни и днес. Прави се за делник и за празник. Разбира се, вече няма този обреден смисъл, който е имала в миналото, но безспорно е най-предпочитаното национално ястие.
Тази гръцка баница с крем ще ви върне години назад
В различните райони на страната се приготвят различни видове баница. Според начина на правене на кортие, баницата може да е точена или дърпана. Според подреждането им, може да е налагана, вита. Плънката също е разнообразна – солена, сладка, със сирене и яйца, с месо, със зеленчуци, с плодове и др.
Не е монавало празнична трапеза без присъствието на баницата. За всеобща радост и днес е почти така. Баницата с късмети на Бъдни вечер и Коледа или сладката баница, която е предшествала козунака за Великден, за Петровден баницата с прясно сирене и др. Са свидетелство, че това национално ястие е с народа ни от много далечно минало.
Това е най-пухкавата баница с газирана вода и кисело мляко - не може да ѝ се устои
Селска точена баница
Едва ли има къща, в която нечия баба да не е точила кори, за да направи вкусна баница за цялото семейство. Тези безценни баби са съхранили рецептата за баницата от своите майки и баби и ги предават на своите наследници. Точно за такава рецепта ще поговорим в следващите редове.
Необходими продукти:
За корите
- Брашно – около половин килограм
- Хладка вода – 250 мл
- Яйце
- Олио – 3 с.л.
- Сол – 1 ч.л.
- За плънката
- Яйца – 2 бр
- Сирене – 200 гр
- Олио/мас/краве масло – 100 мл
Пробвали ли сте баница с череши? Ето какво точно сте пропуснали!
Готвене:
• Солта, яйцето и олиото се слагат във водата. Разбийте продуктите до получаване на еднородна смес. Можете да използвате бъркалка, но и една голяма вилица ще ви свърши работа. След като първо пресеете брашното, оформете кладенче в средата на купчината, която се е образувала. Излейте разбърканата смес в кладенчето и започнете малко по малко да придърпвате от брашното, за да се получи гладко тесто. То трябва да не залепва и да е достатъчно еластично.
Тази баница с ябълки си е истинска класика - ето как се прави
• След като вече сте постигнали това, поръсете част от плото, на който работите, с брашно. Накъсайте тестото на 6 парчета, които трябва да оформите като топки. Наредете топките на набрашнения работен плот и ги покрийте с чиста кърпа за около половин час.
• През този половин час вие се заемете с топенето на маста или маслото. Охладете втечнената мазнина. Разбийте едно яйце и намачкайте сиренето.
• Вече можете да наръсите отново част от работния си плот и една от топките от тесто. С помощта на точилка разточететопката в четирите посоки, за да се получи подобие на кора. Докато разточвате, поръсвайте с малко брашно и кората, и плота. Когато разточите достатъчно, намазнете кората, поръсете с натрошено сирене и сложете 2-3 лъжици от яйцата. Навите на руло кората и я сгънете във формата на охлюв.
Как се приготвя известната турска баница с прясно мляко
• Тавата за баницата трябва да се намазни обилно и в средата да се сложи навитата кора. Следващата разточена топка и навита на руло с плънка се нарежда след края на първата в тавата. Като наредите всички кори в тавата, поръсете цялата баница с остатъка от мазнина.
• Печете в загрята на 200 градуса фурна. Сложете я в средата на решетката и пуснете вентилатора. Целта е да се получи лек загар.
• Когато извадите баницата, я поръсете със студена вода и я завийте с кърпа за около четвърт час. Като се поохлади, можете смело да сервирате.