Първи опит за измама с отрицателни PCR тестове. В схемата е въвлечен пулмолог от Русе, без да има представа, че е подправен подписът му. Фалшивите документи са се търгували за 60 евро, съобщава БНТ.
Още: Извънредно измерване на въздуха в Разград заради пожара. Пламнаха и 500 декара в Кърджалийско
Още: Моторист загина при катастрофа между Созопол и Приморско, пътят е затворен
Дързък и изобретателен 34-годишен фалшификатор от Русе използва COVID ситуацията, за да издава неверни документи за отрицателни PCR тестове за чужбина. Схемата обаче е разкрита, когато семейство от Разград минава Дунав мост, но без задължителните тестове. Връщат ги обратно и в рамките само на час те се появяват отново на границата вече с издадени документи.
Това усъмнява граничните полицаи и започват по-прецизно да разглеждат документите им, които нямат нищо общо с истинските. Тестовете са били подписани от лекар пулмолог, а не от директор на лаборатория. Лекарят разбира, че името му е замесено в измамата от разследващите полицаи. А задържаното семейство признава, че срещу 60 лева на човек се е сдобило с фалшивите документи.
Още: Адв. Александър Кашъмов: Сарафов прави опити прокуратурата да бъде извадена от важен закон (ВИДЕО)
Още: Заместителят на хероина: Фентанилът навлиза ударно и взима все повече жертви у нас
"Всичко е фалшиво всъщност. Лабораторният номер е фалшив, начинът, по който е изписано името на пациента е фалшив. Няма как да го изпишем с кирилица веднъж и втори път под него - на латиница. Нашата програма това не го позволява. Това е в изследването. А в самия сертификат, той е прекопиран изцяло от нашия сайт, но това, което го прави уникален, е баркодът, който в случая е просто пресниман. Подпис има, но не е на наш лекар. Те са копирали и печата на една наша колежка, която няма нищо общо с изследванията. Нейният печат личен не стои на нашите изследвания.", коментира д-р Розина Мирчева - директор на лаборатория „Здраве".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Неясни са причините за инцидента в завод "Арсенал", при който загина работник
Още: Невиждан дрифт: Тежка катастрофа се размина на косъм (ВИДЕО)
Със случая се е заела прокуратурата, но от Гранична полиция не изключват възможността и друг път български граждани да са минавали границата с фалшиви отрицателни PCR тестове.