WhatsApp разкри пробив в сигурността, който е позволил чрез гласовите съобщения на приложението да се вкарва софтуер за следене в мобилния телефон, откъдето се ползва приложението, пише БГНЕС по данни на The Financial Times.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Оказало се, че през дупка в системата за сигурност на WhatsApp може да се инсталира проследяващ софтуер на израелска фирма, който работел както на телефоните на Apple, така и на ползващите операционна система Android.
Зловредният софтуер, разработен от израелската компания NSO Group, може да зарази телефона дори клиентът да не отговори на позвъняването. След това номера на автора на обаждането изчезвал от списъка с повиквания.
WhatsApp казаха, че още са в началото на своето разследване и не знаят колко телефона са били засегнати. Притежаваната от Facebook компания работи от дни за намирането на решение на проблема. Инженери в Лос Анджелис и Лондон се мъчат да спрат израелската "програма" на сървърите на WhatsApp. В понеделник беше пуснат и пач за мобилното приложение на телефоните на потребителите.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
NSO са известни с разработката на "Пегас" (Pegasus) - програма, която може да включи камерата и микрофона на мобилен телефон, да прегледа SMS съобщенията и електронната поща и да източи информация за местоположението на телефона. NSO предлагаше тази разработка на разузнавателни служби от Западна Европа и Близкия изток и твърдеше, че е програма за борба с тероризма и организираната престъпност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
"Тази атака носи всички белези на разработка на частна компания, която работи с правителства за доставянето на шпионски софтуер, поставящ под контрол определени функции на операционната система на мобилните телефони. Известихме редица организации за защита на човешките права и разпространихме информацията, която можем да публикуваме, за да известим гражданското общество", казаха от WhatsApp.
WhatsApp се използва от 1,5 милиарда души по света.